A Rai News 24 emlékeztetett, hogy korábban Olaszország sem engedte kikötni a Alan Kurdi nevű civil mentőhajót, amely múlt csütörtök óta vesztegel a Földközi-tengeren, s jelenleg Málta partjai előtt van.
A hajó legénysége szerint a fedélzeten kimerülőben vannak a készletek, különös tekintettel az ivóvízre és az élelmiszerre. Ezen felül a térségben rosszabbra fordult az időjárás is.
A civilszervezet szerint már értesítették a máltai hatóságokat, hogy legkésőbb szerdáig élelmiszerre, ivóvízre és váltásruhákra lesz szükség a hajó fedélzetén.
"Az emberek részben hetek óta ugyanazt viselik a testükön. Ezek áldatlan állapotok egy európai hajó fedélzetén" - mondta Jan Ribbeck, a Sea Eye műveleti vezetője. Hozzáfűzte: a legtöbb menedékkérő a felsőfedélzeten kényszerül aludni, ahol nincsenek védve sem az időjárási körülményektől, sem a tengervíztől. "Az emberek fáznak, folyton átáznak, s persze senkinek sincs váltani való ruhája" - panaszolta Ribbeck.
Időközben a máltai hatóságok a szigetre szállítottak egy fiatal nőt a fedélzetről egészségi problémák miatt. A nőnek légzési nehézségei támadtak és elvesztette az eszméletét.
"Biztonságos kikötőre van szükségünk" - hangoztatta a regensburgi székhelyű segélyszervezet. A Sea-Eye reményét fejezte ki, hogy olyan politikai megoldás születik, amely lehetővé teszi a kikötést a fedélzeten maradt 63 migránsnak és a legénység 17 tagjának.
A hajó 64 menedékkérőt - ötven férfit, tizenkét nőt és két gyereket - vett fel múlt szerdán Líbia partjai előtt. Az olasz hatóságok korábban felajánlották, hogy a nők és gyermekek partra szállhatnak. A nők ezt azonban elutasították, mondván, a gyermekeik apjai nélkül nem mennek sehová.
Matteo Salvini olasz belügyminiszter korábban úgy nyilatkozott, mivel német szervezetről van szó, a hajó Németországban van bejegyezve és a kapitány is Hamburgból származik, "vigyék őket Hamburgba!".
MTI