Több százan demonstráltak az Európai Parlament előtt a szélsőjobboldali pártok megerősödése ellen. A vasárnapi voksoláson több országban is a radikálisok nyertek, a francia Nemzeti Front például 25 százalékot szerzett. A tüntetők azt skandálták: Le Pen, menj haza. A francia szélsőjobboldali párt vezetője, Marine Le Pen eddig is Brüsszelben dolgozott, mint független képviselő, a radikális pártok jó eredménye miatt azonban most frakciót alakítana. Ezzel ugyanis több pénz, felszólalási lehetőség és parlamenti pozíció járna. Le Pen holland, belga, olasz és osztrák pártokkal szövetkezne. „A megbeszélés után biztosíthatjuk Önöket, hogy nem aggódunk a csoport megalakítását illetően, mert a frakciónak a július eleji, első parlamenti ülés előtt kell megalakulnia. A frakció létrejötte önmagában azt bizonyítja, hogy Európában szuverén nemzetállamokra van szükség az idejétmúlt technokrata és totalitárius Európával szemben” – mondta Marine Le Pen.
Marine Le Pen ugyanakkor nem minden szélsőjobboldali párttal szövetkezne. A frakcióba a magyar Jobbikot, a bolgár Atakát és a görög Arany Hajnalt sem veszik be. A bevándorlóellenes Le Pen pártja szerint ugyanis ezek a pártok antiszemiták vagy szélsőségesek. A brit UKIP ugyanakkor a franciákat vádolják zsidóellenességgel, ezért ők nem lépnének be a szövetségbe. A frakció megalakításához hét tagországból legalább huszonöt képviselő szükséges. „Öt párt van öt különböző országból, de mindannyian tudjuk, hogy hétre van szükség. De biztos vagyok benne, ha nem is holnap, de a következő hetekben meglesz a hét párt hét különböző országból. Ha azt kérdeznék, hogy melyik pártokról van szó, mikor és hol, ezt természetesen nem mondjuk el. De biztosak vagyunk benne, hogy lesz frakciónk, és hogy itt történelmet írunk” – mondta Geert Wilders, a holland Szabadságpárt vezetője.
Európai parlamenti források szerint Marine Le Pen és szövetségesei most elsősorban skandináv országok nacionalista pártjainak körében keresnek partnereket.