Míg az EU vezetői az akadozó vakcinaellátásról és a lassú engedélyezési folyamatról vitáznak, az oltásért folytatott harc új szintre lépett. Ezúttal azonban nem a vérbő déli tagállamok feszültek egymásnak, hanem a hidegvérű északiak. Dánia lényegében biológia hadviselésbe kezdett.
Hiába várják ugyanis Svédország déli Blekinge, Kronoberg, valamint az északi Norbotten megyéiben és a fővárosban az új fecskendőszállítmányt, annak egy része egyelőre biztos nem érkezik meg. Nem elég, hogy a Pfizer által bejelentett kapacitáscsökkentés miatt a héten 15-20 %-kal kevesebb vakcina érkezik Svédországba, csütörtök este a dán hatóságok több olyan teherautót is feltartóztattak a közös határon, amelyek a Covid-19 oltáshoz szükséges fecskendőket, tűket, kanülöket, valamint egyéb eszközöket szállítottak - erről számolt be a Hír Tv svédországi tudósítója.
Az Aftonbladet svéd napilap értesülése szerint erre azért kerülhetett sor, mert egy új rendelkezés Dániában azt mondja ki, hogy az ország területére érkező eüi felszerelés, ami pandémia megfékezéséhez szükséges, nem hagyhatja el az országot.
Bugnyár Zoltán elmondta, az egyik érintett dán vállalat vezetője azt közölte: szállítmányaikat visszatartották mert a hatóságok úgy döntöttek, hogy az ország területén lévő termékeket nem lehet külföldre vinni.
Johann Danielson, svéd eu parlamenti képviselő, aki a közlekedési bizottságnak is a tagja, azt mondta, hogy ez teljesen elfogadhatatlan eljárás, az uniónak sarkára kell állnia és még a mai napon, pénteken lépéseket fog ennek érdekében tenni.
Míg tavasszal maszkból és lélegeztetőgépből volt kevés, most az oltáshoz szükséges felszerelésért megy tehát a harc – a jelek szerint pedig Dánia ebbe keményen bele is állt. Egyelőre csak néhány tízezer embert oltanak be hetente Svédországban, de márciusra már tömeges oltásokat terveznek. Ha a helyzet nem oldódik meg, akkor Svédországot súlyosan fogja érinteni az Európa felől érkező szállítmányok elakadása.
Dánia pedig eközben hamar maga mögött hagyta az északi államokat az oltási kampánnyal. Míg Svédország a lakosság 1,4 százalékát, Finnország és Norvégia alig több mint 1%-át tudta beoltani, addig Dánia 3,14-nél tart. Ezzel nem csak a Skandináv államok között, de egész Európában a legsikeresebb. A dánok bevallása szerint ez a jól működő logisztikájuknak és a központosított ellátásnak köszönhető.
HírTV