„Kezeket fel, ne lőjenek!” – skandálják tüntetők New Yorkban. „Mindenütt Ferguson, állítsuk meg a rendőri brutalitást” – ez olvasható a transzparensükön. Az ellen tiltakoznak, hogy a nagyesküdtszék újabb fekete ember halálát okozó fehér ember ellen nem emelt vádat. A Missouri állambeli eset után tíz napon belül ez a második ilyen döntés.
A demonstrálók a metropolis pályaudvarán a földre feküdtek és halottnak tettették magukat. Később az esküdtek döntésén felháborodott több száz tüntető gyűlt össze New York több pontján is. A rendőrök őrizetbe vették azokat, akik tiltakozásból a járdára és az úttestre akartak leülni.
A 43 éves, hatgyermekes fekete férfi, Eric Garner júliusban New Yorkban illegálisan árult cigarettát, amikor a vele szemben intézkedő fehér rendőr földre szorította egy tiltott fojtófogással. Csakhogy a fekete férfi asztmában szenvedett és mivel nem jutott levegőhöz, a helyszínen meghalt. A történtekről amatőr videofelvétel is készült, a halottkém pedig emberölést állapított meg. „Teljes mértékben csalódott vagyok a nagyesküdszék döntése miatt. Nem tudom, milyen videofelvételt néztek. Nyilván nem ugyanazt látták, mint amit a világ többi részén élők. Hogyan bízzunk az igazságszolgáltatásban, amikor így cserben hagytak minket?!” – mondta az áldozat édesanyja.
Al Sharpton tiszteletes, polgárjogi harcos a szövetségi kormánytól vár igazságszolgáltatást: „Az elejétől fogva felszólítottuk a szövetségi kormányt, hogy avatkozzon a rendőrségi ügyekbe. Nem bízunk a helyi ügyészségben, mert azok kéz a kézben együtt mennek a helyi rendőrséggel.”
A nagyváros polgármestere is nyugalomra próbálta inteni az embereket. „Arra kérek mindenkit, hogy hallják meg, amit Ben Garner és Eric egyik fia is mondott: ha meg akarják tisztelni Eric Garner életét, akkor békésen tüntetnek, rendületlenül harcolnak a változásért, és nem szennyezik be a nevét erőszakkal és vandalizmussal. Az nem visz bennünket közelebb egy jobb társadalom megteremtéséhez” – mondta Bill De Blasio.
Az amerikai elnök is megszólalt az ügyben, bár nem bírálta konkrétan az esküdtszéki döntést. „Nem a tárgyalásokban, hanem a tettekben hiszek, és mint az Egyesült Államok elnöke, elkötelezett vagyok abban, hogy olyan országunk van, amelyben mindenki vallja azt az alapértéket, hogy a törvény előtt mindenki egyenlő. Addig nem nyugszunk, amíg nem sikerül megerősíteni az ország közösségei és rendőrsége közötti bizalmat és felelős viszonyt” – szögezte le Barack Obama.
A igazságügyi miniszter közben azt közölte, független, szövetségi vizsgálatot indítanak az ügyben. Az eljárás során azt derítenék ki, sérültek-e Eric Garner polgári jogait.