A magyar EP-képviselő a Hír TV Európai Híradó című műsorának elmondta: az Orbán-kormány más utat választott a túlzottdeficit-eljárás leküzdésére, mint amit a szocialisták előkészítettek. Mint fogalmazott, „nadrágszíjmeghúzásra néha szükség lehet, de soha nem a nyakon”, mint azt az előző kormány tervezte. Ehelyett különadókkal vészeltük át a periódust. „A gondolat, hogy máshonnan elvett pénzekkel végezzük a tűzoltómunkát, ez többé-kevésbé, mindössze egy negyed százalék híján bekövetkezett” – emelte ki. Surján László hozzátette: ez a szám nem kezelhetetlen, és a rövidesen elfogadandó jövő évi sarokszámok az eljárás végét jelenthetik. „Ne igyunk előre a medve bőrére, de nagy triumfálásra lesz alkalom, amikor bekövetkezik” – mondta.
A kormánypárti EP-képviselő az IMF–EU-tárgyalások kapcsán kiemelte: a kabinet kifejezte, hogy akarja a megállapodást, de irreális követeléseket nem teljesít. Ilyenek azonban eddig komoly tárgyalásokon nem is hangzottak el – tette hozzá. Mint mondta, az IMF nem, az unió inkább mozdult a politikai követelések felé, olyan területeken is, amelyeken joghatósága nincs. Ez utóbbi az, ami elfogadhatatlan. Pénzt ugyanakkor nem köteles adni az EU, ezért ésszerű kompromisszumokra volt szükség, amelyek szerinte beálltak. Most már mindhárom fél a megállapodásban érdekelt. „Elkapkodni nem kell, nem ég a ház” – mondta.
A megállapodás várható pozitív hozadéka lesz a forint erősödése, a jegybanki alapkamat csökkenése és az állampapírok hozamának esése. |
Surján László szerint ez az év mindenképpen meg fogja hozni azt az értelmes megállapodást, amely nem szünteti meg Magyarország szuverenitását, de biztonságot ad, főleg olyan időszakban, amikor újabb válságok teremthetnek nehéz helyzetet. De hazánk nincs a veszélyzónában, hiába írogatják sokan – szögezte le az EP alelnöke. Persze mindenütt nehéz a helyzet, de túlélhetően – tette hozzá. Ismert, Fellegi Tamás leköszönő tárca nélküli miniszter is arról beszélt csütörtökön, hogy a megállapodás létre fog jönni, ráadásul még ősszel.
A kohéziós alap problémája megszűnik, amikor a túlzottdeficit-eljárás befejeződik. Ez még idén meglesz – húzta alá Surján. A kötelezettségszegési eljárásokról elmondta: a jogalkalmazási rohammunka nem lehetett hibátlan, így bizonyos pontokon sérült az európai jog. A kormány úgy állt hozzá, ahol ez világos, változtat. Az Európai Bíróság elé kerülő kérdésekről elmondta, a meghozandó döntésekhez Magyarország tartani fogja magát.