A Dél-Afrikában rendezett csúcstalálkozó második napját is a rendező ország elnöke nyitotta meg.
"Tudjuk, hogy a szegénység, az egyenlőtlenség és a fejletlenség a legnagyobb kihívások, amikkel az emberiség szembesül" - kezdte beszédét Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök.
A BRICS-országcsoport jelenleg öt államot tömörít: Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát. Tagjai nagy népességű és kiterjedésű államok: az öt tagországban él a világ lakosságának több mint 40 százaléka. A szervezetet pedig szeretnék tovább bővíteni a jelenlegi tagok.
A bővülés biztos, a menetrend kétséges
"India teljes mértékben támogatja a BRICS bővítését. A 2016-os elnökségünk során a BRICS-et olyan csoportként határoztuk meg, amely válaszra kész, befogadó és kollektív megoldásokat alkalmaz" - ezt mondta a bővítésről Narendra Modi, India miniszterelnöke.
Hasonló álláspontot képviselt Kína is a csúcstalálkozón: "Fel kell gyorsítanunk a bővítési folyamatot. Lehetővé kell tenni, hogy több ország csatlakozzon a BRICS-családhoz, egyesítse a bölcsességét és erőt gyűjtsön a globális kormányzás igazságosabbá és ésszerűbbé tételéhez" - fejtette ki a Kínai Népköztársaság elnöke, Hszi Csin-ping.
Amiről viszont nem sikerült megállapodni, az a bővítés menetrendje: Brazília és India megfontoltabban haladna, szerintük ki kell dolgozni a megfelelő szabályokat és fel kell állítani egy feltételrendszert a csatlakozáshoz.
Vlagyimir Putyin véget vetne a háborúnak
Oroszország képviseletében Szergej Lavrov érkezett Johannesburgba. A tárgyaláshoz azonban a Moszkvában maradó Vlagyimir Putyin is csatlakozott, videókapcsolaton keresztül.
"Oroszország úgy döntött, hogy támogatja azokat az embereket, akik küzdenek a kultúrájukért, a hagyományaikért, a nyelvükért és a jövőjükért. Ukrajnában a tevékenységünknek egyetlen oka van: hogy véget vessünk a háborúnak, amelyet Ukrajnában a Nyugat és partnereik indítottak a Donbászban élő emberek ellen" - mondta a videóban az orosz elnök.
A csúcstalálkozó csütörtökön ér véget.