Menekülnek a lakosok Doneck környékéről, az ukrán kormánycsapatok ugyanis elérték Horlivkát, melyet ha sikerül bevenniük, megnyílik az út Doneck, azaz a megyeszékhely felé. A város környékén az elmúlt héten már heves harcok dúltak. Az ukrán hadsereg Luhanszknál is előrenyomul, a szakadárok pedig megerősítik védelmi állásaikat.
Hrabovéban zuhant le az a maláj repülőgép amelyet a feltételezések szerint a szakadárok lőttek le. Az egyik áldozat szülei még most is abban reménykednek, hogy lányuk túlélte a zuhanást. „Nem voltam szomorú, és nem éreztem fájdalmat soha. Csodálkoztam is, és azt kérdem a férjemtől is, hogy miért. Egyszerűen nem érzek. Persze sírok. Elgondoltuk, hogy hogy éljük ezt túl. Nem hittük el, ez minden. Az első perctől kezdve azt gondoltam, hogy életben van a lányunk” – mondta az egyik áldozat édesanyja.
Az ausztrál kormány közben több száz rendőrt küldött Ukrajnába, hogy segítsék a Hollandia vezette nemzetközi biztonsági csoportot a gép roncsainak őrzésében. A repülő utasai között 28 ausztrál áldozatot tartanak nyilván. „Most 230 ausztrál rendőrt küldtünk vagy éppen küldünk oda a Hozzuk őket haza hadművelet keretében. Ötven rendőr, akit előzetesen Londonba küldtünk most megy át Hollandiába, ahol csatlakoznak hozzájuk a többiek. Egy újabb csapat pedig, amelyben orvosok is vannak, megkezdi az utazást” – közölte Tony Abbott ausztrál miniszterelnök.
Szombaton két katonai repülőgép újabb 38 koporsót szállított Eindhovenbe, ahol a holland szakemberek megkezdik az áldozatok azonosítását.
A múlt héten lelőtt repülőn utazó 298 ember között 193 holland és 43 maláj állampolgár volt. A német külügyminiszter a szabadságon lévő Angela Merkel álláspontját tolmácsolta a maláj gép ügyében indított vizsgálat kezdeti akadályozása miatt. „Sajnos nem látjuk, hogy Oroszország követelné az ukrajnai szeparatistáktól a szégyenteljes viselkedés beszüntetését a katasztrófa helyszínén és a nemzetközi vizsgálatot illetően” – mondta Frank-Walter Steinmeier.
Az Európai Unió közben nyilvánosságra hozta a legutóbb bevezetett szankciók érintetteinek névsorát. A tiltólista orosz cégekkel bővült, amelyekkel az unió vállalatai nem üzletelhetnek. A listán emellett az orosz titkosszolgálatok vezetői, valamint a csecsen elnök neve is szerepel.
Egy brit elemzés szerint jelentős gazdasági visszaesést okozna Oroszországban és Európában, ha az unió túlságosan szigorú szankciókat léptetne életbe. Ha a nyugat embargót vezet be az orosz földgázra és a kőolajra, a világpiacon hiány alakul ki az energiahordozókból, ami felhajtaná az árakat. Az embargó nemcsak Oroszországot taszítaná recesszióba, de az orosz kőolajat és földgázt importáló európai országokat is. Az Európai Unió a jövő héten dönthet az újabb büntető intézkedésekről Moszkva ellen.