Módszeresen és szadista módon használták a szexuális erőszakot Mianmarban a rohingja népirtás alatt és emiatt a katonai junta tábornokai felelősségre vonhatók. Erre jutott az ENSZ tényfeltáró bizottsága egy évvel a Rakhine tartományban elkövetett atrocitások után.
„Különösen brutális, ahogyan a szexuális erőszakot alkalmazták Myannamarban, az egésznek a mérete és a módszere azt mutatja, hogy ez egy szándékos stratégia volt, hogy terrorizálják és büntessék a civil lakosságot. Olyan mintha egy háborús taktika lenne. Ebben alkalmazták a nemi erőszakot, a szexrabszolgaságot és a megcsonkítást. Évtizedek óta hallani ilyesmit, ezt alkalmazták 2017-ben Rakhinében és a szexuális terror áldozatait gyakran meg is gyilkolták” – mondta az egyik jelentéstevő.
A mianmari kormány teret adott a hadsereg brutális intézkedéseinek és a lakosságot a muszlim rohingják ellen hergelte. Kormányfőként ráadásul az a Aung San Suu Kyi felel ezért, aki korábban Béke Nobel Díjat kapott a katonai junta elleni békés tiltakozás miatt. A kormányfőtől azóta már számos nemzetközi díjat visszavontak, a Nobel Díjtól még nem fosztották meg.
A mianmari kormányfő még egy hete is azt mondta, hogy a rohingjákat terrorcselekmények miatt üldözik.
„A terrorizmus váltotta ki a rohingja humanitárius katasztrófát, és ez az ami miatt még ma is fontos. Amíg a biztonsági kérdést nem rendezzük, addig a polgárháború veszélye fennáll. Ennek pedig komoly következményei lehetnek. Nem csak Mianmarban, hanem az egész régióban ” – mondta a mianmari államtanácsos.
A muszlim vallású rohingják a Buddhista többségű Rakhine tartományban állandó üldöztetésben élnek, megfosztották őket az állampolgárságuktól és állami kampány zajlik az elkergetésükre. A közel 1 milliós rohingja kisebbségből már több mint 400 ezret elüldöztek a szomszédos Bangladesbe.