„Mindenki az utcára, mindenki harcoljon” – skandálták diákok és tanárok Athénban. A görög kormány 2 év alatt 12 százalékkal csökkentette az oktatásra fordított pénzt. Több mint 5 ezer tanárt elbocsátottak, 100-nál több iskolát bezártak. A felsőoktatási tandíj bevezetését idén tárgyalják. „Az ingyenes oktatás megszüntetése a legnagyobb pusztítás, amit ez a kormány elkövethet. Ezt nem fogjuk hagyni. Ugyanezt csinálták az egészségüggyel, a tömegközlekedéssel és most az oktatással is ezt tervezik” – mondta egy tanár.
A diákok azt kiabálják: „nem leszünk munkanélküli generáció”. A görög friss diplomások 60 százaléka állástalan, és mivel a felsőoktatásban nincs kötelező nyelvoktatás, külföldre sem tudnak menni. „Ha bevezetik a tandíjat, akkor sokan kibuknak az egyetemről. Ha meg mégis lediplomáznak, akkor se találnak állást, hanem maradnak a szüleiknél” – nyilatkozta Stratos Katselis egyetemi hallgató.
Tízezrek vonultak az utcára
A demonstrálók szerint a megszorításokat a külföldi hitelezők kényszerítik az országra. Ugyanezt mondják a portugál tüntetők is. Lisszabon központjában tízezrek vonultak fel, miután kiderült, hogy idén újabb megszorításokat várnak el a 78 milliárd eurós hitelért cserébe. „A kormány olyan adósságot fizettet ki az emberekkel, ami nem is a miénk. Az adósságot a korrupt politikusok és a bankárok okozták, akik nem törődnek az emberek gondjaival” – fogalmazott az egyik tüntető.
Portugália 2 éve kapott nemzetközi hitelt. Azóta csökkentek a közalkalmazotti bérek és nyugdíjak, emelkedtek az adók, a munkanélküliek aránya pedig 12-ről 17 százalékra nőtt.