A náci Németország rémtetteivel való szembenézés a biztosíték arra, hogy a holokauszt ne ismétlődhessen meg – erről beszélt az auschwitz-birkenaui haláltábor felszabadításának 70. évfordulója alkalmából rendezett berlini megemlékezésen a német kancellár. „Auschwitz egy figyelmeztetés arra, hogy mit képesek tenni az emberek egymással. Auschwitz egy szörnyű fejezete az emberiség történetének. Auschwitz egy civilizációs törést jelent, amiért Németország a felelős” – fogalmazott Angela Merkel.
A franciaországi terrortámadás után felerősödött iszlámellenes tüntetésekre utalva Angela Merkel felemelte szavát az idegengyűlölet ellen. „Szégyenfoltot jelent az országon, hogy a zsinagógák és más zsidó intézmények sok helyen továbbra is rendőri védelemre szorulnak. Annak a gondolkodásmódnak, amely a zsidó közösség elleni támadások mögött áll, semmi köze a demokratikus és szabad állam koncepciójához. Szembe kell szállnunk az antiszemitizmussal és a gyűlölet minden formájával” – tette hozzá a kancellár.
Az évforduló alkalmából több száz túlélő kereste fel az egykori haláltábort. „Még mindig vannak olyan emberek, akik szerint a holokauszt nem történt meg. Azért vagyok itt, hogy elmondjam: megtörtént” – mondta egy kanadai holokauszttúlélő.
A szovjet hadsereg 1945. január 27-én szabadította fel az auschwitz-birkenaui tábort, az ENSZ közgyűlése 2005-ben nyilvánított a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává január 27-ét.