A jelentéstervezetben a portugál zöldpárti képviselő az alaptörvényt és annak többszöri módosítását kifogásolja. Ha a kormány nem teljesíti az unió elvárásait, szerinte meg kell indítani a szavazati jog megvonásával járó eljárást hazánk ellen. „Látható, hogy folyamatos az elmozdulás az unió alapértékeitől” – fogalmazott Rui Tavares.
A bizottság spanyol szocialista elnöke kiválónak nevezte a Tavares-jelentést, és aggodalmát fejezte ki a közelgő uniós választások miatt. Szerinte ugyanis nem garantált a demokratikus voksolás Magyarországon. „2014-ben választások lesznek. Lesz-e demokratikus kontroll, különösen az európai uniós választásra gondolok” – nyilatkozta.
A grémium szlovákiai magyar tagja ugyanakkor a testület és a tanácsadó szervezetek legitimitást kérdőjelezte meg. Bauer Edit kételkedik benne, hogy a Velencei Bizottság egy ország alkotmánya fölé emelkedhet.
A holland liberális Sophia in ’t Veld, a bizottság alelnöke elismerte, hogy kettős mércét alkalmaztak Magyarországgal szemben. „Igen kettős mércével mértünk bizonyos mértékben” – fogalmazott. A jelentéshez a módosító javaslatokat május 21-éig lehet benyújtani a képviselőknek, az unió szervezeteinek és a kormánynak.
A bizottság fideszes alelnöke szerint a jelentéssel egyértelműen elkezdődött a választási kampány, a szocialisták és liberálisok indították el. Gál Kinga úgy véli, a dokumentum olyan elemeket kér számon a magyar Országgyűlésen, amelyeket más országoktól nem követel meg az Európai Parlament. Hozzátette: gyakorlatilag semmibe veszi egy adott ország szabadon választott parlamentjét és szabadon választott kormányát.
A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja felszólította a magyar szocialista EP-képviselőket, hogy ne támogassák a jelentést.