A The Wall Street Journal meglepetésnek minősítette a megállapodást, utalva arra, hogy alig négy nappal korábban Robert Lighthizer amerikai főtárgyaló a kongresszusban azt mondta, az Egyesült Államok és Kanada nézetei között olyan nagy a különbség, hogy lehetetlenség a Washington által kijelölt vasárnapi határidőig megállapodni, így az Egyesült Államok arra készül, hogy csakis Mexikóval újítja meg a NAFTA-t.
A héten New Yorkban az ENSZ-közgyűlés ülésszakának idején tartott megbeszéléseken nagyon intenzív egyeztetések folytak Washington és Ottawa között, és a tárgyalásokba - a The Wall Street Journal információi szerint - bekapcsolódott Donald Trump amerikai elnök veje és tanácsadója, Jared Kushner is.
Kanada végül tagja maradt a NAFTA-nak. Kiszivárgott információk szerint Trudeau engedményeket tett: a többi között például megnyitja majd az eddig zárt piacát az amerikai tejtermékek előtt, és beleegyezett az Egyesült Államokba vámmentesen exportálható gépjárművek Trump által megszabott kvótájába is. Nem sikerült viszont megállapodni az acél- és alumíniumtermékekre Washington által kivetett védővámok ügyében.
Mexikóban is örültek annak, hogy a NAFTA háromoldalú marad.
„Nagyon boldogan jelenthetem be, hogy ahogy eddig is úgy továbbra is háromoldalú marad a megállapodás. Az a megállapodás aminek keretében Mexikó, az Egyesült Államok és Kanada ebben az időben sikeresen újratárgyalta és modernizálta a szabadkereskedelmi megállapodás alapjait” – mondta Juan Carlos Baker, mexikói külkereskedelmi államtitkár.
Az egyik mexikói szenátor szerint országa parlamentje tanulmányozni fogja a szöveget.
„Ez a megállapodás, amit most a három ország aláírt elsősorban Mexikónak kell, hogy jó legyen. Biztosítani fogjuk, hogy az nem sérti nép szuverenitását és garantálni fogjuk ,hogy a szövetségi alapelvek, amik fenntartják a köztársaságunkat megmaradjanak. Ma azt mondom önöknek, hogy nagyon oda fogunk figyelni, a szenátorok, hogy azt tegyük, ami az országunknak a legjobb” – mondta Ricardo Monreal mexikói szenátor.
A megállapodást a három fél november végén fogja aláírni. A dokumentum ezután a washingtoni kongresszus elé kerül, ahol azt el kell fogadni a hatálybalépéshez.