Országszerte ismét százezren tüntettek, Homelben és Hrodnában csuklyás rohamrendőrök keményen lecsaptak a tiltakozókra. Minszkben és vidéken összesen mintegy 200 embert vettek őrizetbe - közölte kora este a fehérorosz belügyminisztérium.
A Vjaszna jogvédő szervezet szerint Homelben könnygázt, Mahiljauban hanggránátot vetett be a rendőrség a tömegoszlatáshoz. Minszkben a rohamrendőrség embereket emelt ki a tömegből és kisteherautókba tuszkolta őket - mondta el egy szemtanú a Reuters brit hírügynökségnek.
A főváros központjába páncélosokat vezényeltek, több metróállomás zárva tartott. Lukasenka rezidenciája, a Függetlenségi Palota előtt sűrű torlaszt emeltek és számos rohamrendőr őrizte az épületet.
Fehéroroszországban az augusztus 9-i elnökválasztás óta tüntetnek, amióta Aljakszandr Lukasenkát a központi választási bizottság a szavazatok 80,1 százalékával hirdette ki győztesnek. Az ellenzék szerint a választást elcsalták. Lukasenka tagadja a választási csalást, és azt állítja, hogy a tiltakozásokat külföldről támogatják.
A vasárnapi tüntetéseket "Szveta elnöknő (a választásokon második helyen végzett Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki vezető) beiktatása" jelszóval tartották, bírálva Lukasenka szerdai beiktatását.
Lukasenkát szerdán, a jogszabályok által előírt határidő előtt, előzetes bejelentés nélkül beiktatták a hatodik mandátumára, újabb tiltakozásokat, az Európai Unió, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia bírálatát kiváltva.
Szveta az elnökünk, Szveta elnök, Éljen Fehéroroszország - skandálta a tömeg.
A választások után Litvániába menekült Cihanouszkaja közleményében dicsérte a tiltakozók eltökéltségét és kitartásra buzdította őket.
"Ma van a tiltakozásunk ötvenedik napja, és a fehérorosz nép ismét az utcára ment" - írta. "Meg kell állítanunk ezt a rezsimet, és ezt békésen kell tennünk" - tette hozzá a 37 éves politikus.
Lukasenka, a 66 éves volt szovhoz (állami gazdaság) igazgató több mint negyedszázada van hatalmon a volt szovjet köztársaságban, és hagyományos szövetségese, Oroszország támogatását élvezve nem mutat hajlandóságot a távozásra - jegyezte meg a Reuters.
A rendőrség 150 embert vett őrizetbe a szombati tiltakozásokon - idézte a fehérorosz belügyminisztert a RIA orosz hírügynökség.
A nyugati országok hevesen bírálták a vitatott tisztaságú választásokat, és a tüntetők elleni kemény fellépést. Az Európai Unió és az Egyesült Államok büntetőintézkedéseket fontolgat fehérorosz vezetők ellen.
Uladzimir Makej fehérorosz külügyminiszter vasárnap az ENSZ-közgyűlésben kijelentette, hogy ezekkel az aggodalmakkal "csak káoszt és anarchiát akarnak elérni" Fehéroroszországban.
Tüntetés Minszkben
Minszkben szombaton újabb tüntetésen követelték a választási csalással vádolt elnök lemondását. A biztonsági szolgálat terepruhás, maszkos rendőrei több tucat tüntetőt állítottak elő.
A tömegben sokan azt skandálták: ”Szveta a mi elnökünk!” A fehéroroszországi ellenzék vezetője Szvjatlana Cihanouszkaja. A 38 éves nő nem készült politikusnak. Férjét letartóztatták, ő maga pedig külföldre menekült és onnan próbál támogatást szerezni az ellenzéknek.
Az Európai Unió, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia nem ismerik el az elnökválasztás eredményét, ezért szankciókat vezetett be az Európa utolsó diktatúrájaként emlegetett Fehéroroszország ellen.
Makej: A nyugati szomszédok káoszba akarják sodorni az országot
A fehérorosz külügyminiszter azzal vádolta szombaton az ENSZ-közgyűlés ülésszakán országa nyugati szomszédjait, hogy káoszba akarják sodorni az országát.
"A színes forradalom ránk erőltetésére tett kísérlet kudarca után az állami berendezkedés aláásására irányuló külső beavatkozást tapasztalunk. Egy sor nyugati szomszéd által tett, cinizmussal határos nyilatkozatok Fehéroroszország szuverenitásának és jólétének megőrzéséről, pusztán kísérletek arra, hogy káoszba és anarchiába sodorják az országot, amivel sok évre visszavetnék Fehéroroszországot a fejlődésben" - hangoztatta felszólalásában Uladzimir Makej.
Önmérsékletre és megfontoltságra intett, és arra figyelmeztetett, hogy a beavatkozások az ország belügyeibe, a szankciók és más korlátozó intézkedések a kívánttal ellenkező hatást fognak kiváltani. Makej leszögezte, hogy országa jövőjét saját népe fogja meghatározni, de nem a barikádokon, hanem civilizált párbeszéddel.
Fehéroroszországban az augusztus 9-i elnökválasztás óta minden hétvégén tüntet az ellenzék, és követeli a választás hivatalos győztesének, Aljakszandr Lukasenka elnöknek a lemondását. A biztonsági erők egyre kíméletlenebbül csapnak le a tüntetőkre, már több mint 7000 embert vettek őrizetbe.
Lukasenkát szerdán, a jogszabályok által előírt időpontnál korábban, zárt ajtók mögött beiktatták hivatalába. A vasárnapra tervezett tömegtüntetésen a tervek szerint az ellenzék jelképesen beiktatja elnöknek Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki vezetőt, aki a hivatalos adatok szerint a második helyen végzett Lukasenka után, de nem ismeri el a választások eredményét, mert szerinte a minszki hatalom meghamisította ezeket.
Hír TV, MTI