Még az idén ledobhatja magáról az uniós mentőövet Írország és Spanyolország. Ez derült ki az euróövezet pénzügyminisztereinek tanácskozásán. „Számos ország felkészül arra, hogy a kilépjenek a hitelprogramból, és visszatérjen a pénzügyi piacra. Írország és Spanyolország számára decemberben ér véget ez a program. Mindkét ország gazdasága és költségvetési kilátásai javultak, a pénzügyi reformot hajtottak végre és megvalósultak a pénzügyi konszolidációra tett erőfeszítések” – mondta Jeroen Dijsselbloem, az eurócsoport vezetője.
Arról nem döntöttek Luxemburgban, hogy a programok lejárta után a két országnak szüksége lesz-e elővigyázatossági hitelre a bankszektor stabilizálásához. Az eurócsoportot vezető holland pénzügyminiszter szerint Portugáliában bár láthatóak a pénzügyi reformok eredményei, még további intézkedésekre lesz szükség, hogy a kisebbik ibériai ország jövőre kiléphessen a mentőprogramból. A 6 éve recesszióban lévő Görögország esetében télen döntenek arról, hogy lesz-e szükség további mentőhitelre.
A tanácskozáson téma volt a közös bankfelügyelet kérdése is. Az Európai Bizottság illetékes vezetője szerint az eurózóna állandó mentőalapjából csak akkor lehetne forrásokat bevonni a bajba kerülő bankok feltőkésítésére, ha a magánszektor forrásai nem elegendőek. „A legfőbb elvünk a bankok átalakításával kapcsolatban az, hogy az adófizetőket meg kell védeni és a pénzügyi stabilitást meg kell őrizni” – mondta Olli Rehn.
Az európai vezetők a decemberi uniós csúcson szeretnének a kérdésben megállapodni. Az egyezséget azonban továbbra is az nehezíti, hogy a kontinens két vezető tagállama, Németország és Franciaország továbbra sem ért egyet a bankmentés módjairól.