Katasztrofális és megbocsájthatatlan tett volna, ha brit vezetés cserbenhagyná az állampolgárokat, és azok demokráciába vetett hitét – így fogalmazott Theresa May a Sunday Express című jobboldali lap hasábjain. A miniszterelnök szerint ugyanis pontosan ezt tenné a politika, amennyiben nem teljesítené a brexitről hozott választói döntést.
Jövő hét kedden szavaz a brit parlament a Nagy Britannia és az EU jövőbeli kapcsolatát körvonalazó dokumentumról, amit novemberben mind a 27 tagállam jóváhagyott. A közvetlenül a választókhoz szóló cikkel a kormányfő egyúttal az alsóházi képviselők figyelmét is felhívta arra, hogy amennyiben a parlament elveti az EU-val elért egyezményt, akkor az felvetné a kockázatát egy megállapodás nélküli brexitnek, de akár annak is, hogy az Egyesült Királyság egyáltalán nem lép ki az unióból.
A kialkudott megegyezés eddigi egyik legnagyobb ellenzője, Jeremy Corbin ugyancsak azon a véleményen volt, hogy a megállapodás nélküli kilépés egyet jelentene a katasztrófával, és inkább a megegyezést támogatja, mint egy újabb referendumot.
„Az én személyes véleményem az, hogy inkább a kialkudott megegyezést támogatnám, ha azzal megállítható a megállapodás nélküli kilépés az EU-ból március 29-én. Ez ugyanis katasztrófát jelentene az iparra és a kereskedelemre nézve, és súlyos hosszú távú következményekkel járna. A Munkáspárt mindent meg fog tenni azért, hogy ezt elkerüljük” – mondta Corbyn.
A munkáspárti politikus kijelentette, amennyiben a keddi szavazáson a képviselők elutasítják May megállapodását, pártja bizalmatlansági indítványt fog benyújtani a kormánynak, amit általános választások követhetnek.
„Nyilvánvalóan, ha Theresa May megállapodását leszavazzák, és általános választásokat írnak ki, amiben munkáspárti kormány kerül hatalomra, erre a szavazásra február-március környékén kerülhetne sor. Ez ugye csak néhány hétre lenne a kilépés dátumától, mindenképp időt kellene hagyni a tárgyalásokra” – tette hozzá Corbyn.
Elemzők úgy vélik, komoly gazdasági gondokat okozhat, ha London megállapodás nélkül lép ki az unióból, a legrosszabb forgatókönyv szerint a brit GDP akár 8 százalékkal is zuhanhat.