A lengyel államfőt a több témára kitérő interjú során a Magyarországon menedékjogot kapott Marcin Romanowski (a képen) ügyéről is kérdezték, aki ellen a varsói körzeti bíróság múlt héten európai elfogatóparancsot adott ki. Andrzej Duda furcsának nevezte, hogy a politikust a lengyel hatóságok úgy körözik, "mintha a legnagyobb kaliberű bűnöző, gonosztevő volna".
Elemezni kellene és utána nézni annak is, a magyar hatóságok miért döntöttek a menedékjog megadásáról - folytatta Duda. Rámutatott: Romanowski terjedelmes, "bő indoklással ellátott" menedékjogi kérvényt nyújtott be.
Amennyiben az ellenzéki képviselő a menedékjogi kérvényében Dariusz Barski korábbi lengyel államügyész leváltására utalt, valamint arra, hogy utódját kormányfői rendelet alapján nevezték ki, "vagyis olyasmi alapján, ami jogi értelemben nem létezik", akkor "nem csoda, hogy a magyarok kételkednek abban, vajon Romanowski képviselő úrral (Lengyelországban) a jogállamisági elvekkel összhangban bánnak-e, vagy sem" - fogalmazott Duda.
Az elnök szélesebb értelemben is bírálta a jelenlegi lengyel igazságügy helyzetét, amely szerinte "a mindent kétségbe vonó jogászkörök lázadása" következtében keletkezett az utóbbi években. Úgy ítélte meg: "egyes lengyelországi köröknek nem tetszett" a Jog és Igazságosság (PiS) vezette előző kormány idején elindított igazságügyi reform, annak ellenére, hogy azt - mint Duda mondta - minden parlamenti és alkotmányos eljárással összhangban kezdték megvalósítani.
Romanowski a PiS párt vezette kormányban 2019-2023 között töltötte be az igazságügyminiszter-helyettesi tisztséget. Ebben a minőségében felügyelte a tárca keretében működő Igazságosság Alapot, amelynek célja segítségnyújtás volt a bűncselekmények áldozatainak.
Romanowskit az Igazságosság Alap ügyében tizennyolcrendbeli bűncselekmény elkövetésével, ezen belül az állami vagyonban kárt okozó szervezett bűnözésben való részvétellel gyanúsították meg. A politikus jogtalannak tartja az ellene folytatott ügyészségi eljárást, és érvénytelennek a szejmnek a képviselői mentelmi joga felfüggesztéséről hozott döntését.
Az Igazságosság Alap kapcsán jelenleg 23 személy ügyében folytatnak eljárást, és a varsói igazságügyi tárca múlt heti bejelentése szerint "számos további személy őrizetbe vételét és meggyanúsítását" tervezik.
Tomasz Siemoniak lengyel belügyminiszter hétfői sajtóértekezletén úgy ítélte meg: az államfő kijelentése "a politikai harc részeként értelmezendő". Romanowski ügye 99 százalékban bűnügynek számít, a maradék egy százalék pedig arra vonatkozik, "hogy volt miniszterhelyettesről és képviselőről van szó" - szögezte le Siemoniak.
Marcin Romanowski hétfőn az X-en megírta: "a nyilvánosság előtt kötelezi magát" arra, hogy hat órán belül visszatér Lengyelországba, amennyiben a varsói kormány "visszavonja jogtalan lépéseit". Ezeket a politikus öt pontban foglalt össze. Elsőként a lengyel alkotmánybíróság azon döntéseinek közzétételét szorgalmazta, amelyek a jelenlegi kormány idején nem jelentek meg a jogi közlönyben.
A második pont a legfelsőbb bírósági végzések végrehajtásának szükségességéről szól. Ez azzal függ össze, hogy a Tusk-kormány nem ismeri el a PiS-kormány idején kinevezett bírák státuszát.
A harmadik pont az alacsonyabb fokú bíróságok "szabálytalanul leváltott" elnökeinek visszaállításáról szól. A negyedikben Romanowski azt követeli, hogy szüntessék be a "manipulációt" a bűnügyi perekben ítélkező bírák kisorsolása során. Az ötödik pont Dariusz Barski visszaállítását szorgalmazza az államügyészi posztra.
Romanowski szerint a felsorolt feltételek teljesítése tisztességes pert biztosítana nemcsak neki, de minden lengyel állampolgárnak. "Mint olyan ember, akit hamisan rágalmaztak, nyilvános perben szeretném bizonyítani ártatlanságomat és döntéseim helyességét" - írta meg a politikus.
Forrás: MTI
Forrás: Marcin Romanowski / Facebook