Az elnök azzal is megvádolta a tábornokot, hogy ő volt az egyik szervezője azoknak a múlt heti megmozdulásoknak, amelyek célja az ország vezetésének megbuktatása volt. Hozzátette, hogy Figuera segített megszökni az ellenzék egy másik prominens alakjának, Leopoldo Lópeznek a házi őrizetből.
A SEBIN volt vezetője május elején csatlakozott az önmagát januárban Venezuela ideiglenes elnökévé kikiáltó Juan Guaidóhoz, átállása után nem sokkal pedig Washington bejelentette, hogy eltörli a tábornok ellen hozott szankciókat. Mike Pence, az Egyesült Államok alelnöke reményét fejezte ki, hogy Figuera példáját mások is követik.
Guaidó április végén hívta újra az utcára híveit, továbbá felszólította a katonaságot, csatlakozzanak hozzá, kijelentve: elkezdődött Nicolás Maduro "hatalombitorló" venezuelai elnök eltávolításának utolsó szakasza.
Felhívását demonstrációk és a rendőrséggel való kisebb összecsapások követték, ám a tüntetéseket hamar elfojtották, Maduro pedig később bejelentette, hogy puccskísérletet hiúsítottak meg.
A venezuelai belpolitikai válság az után mélyült el, hogy Guaidó az alkotmányra hivatkozva januárban egy Maduro elleni tüntetésen Venezuela ideiglenes elnökévé kiáltotta ki magát. Noha Guaidót az Egyesült Államokkal az élen mintegy ötven - köztük számos európai és latin-amerikai - ország elismerte ideiglenes elnöknek, az országban jelentős hatalmi tényezőt formáló hadsereg hivatalosan továbbra is Maduro mellett áll. A dél-amerikai országot ezenkívül súlyos gazdasági és társadalmi válság is sújtja.