Az ENSZ rafahi iskolája, tavaly augusztus 3-án. Az izraeli hadsereg bombázta az iskolát, ami óvóhely volt a háborúban. 10 gyerek halt meg. Ráadásul ez a hetedik szövetségi épület volt, amit lebombáztak. Az izraeli álláspont szerint csak a Hamasz rakétaállásait lőtték, amik az iskolákban voltak és a civileket előre figyelmeztették telefonon. Most a Nemzetközi Büntetőbíróság vizsgálná a hasonló támadásokat.
Ez azért nagyon fontos lépés, mert ez az első alkalom, hogy Izraelt felelősségre vonhatják jogilag, amiért megszegték a nemzetközi törvényeket. Ez azt jelzi, hogy vége a kivételezésnek Izraellel – mondja egy palesztin szervezet vezetője – közölte a Palesztin Felszabadítási Szervezet vezetőségi tagja, Hanan Ashrawi.
A Nemzetközi Büntetőbíróságnak 122 ország a tagja, a Palesztin Hatóság április elsején kerül be. Azután kérték a felvételüket, hogy az ENSZ közgyűlésén bekerültek az országok közé.
„Izrael visszautasítja ezt az abszurd döntést, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság vizsgálatot indít. A testület figyelmen kívül hagyja a nemzetközi megállapodásokat, miszerint a palesztinoknak nincs saját országuk, és csak úgy lehet, ha erről közvetlenül Izraellel tárgyalnak. Nincs ország, nincs ügy” – mondta Netanjahu”
Izrael és az Egyesült Államok nem tagja a büntetőbíróságnak. A két ország most azt akarja elérni, hogy Németország, Kanada, Japán és Ausztrália adjon kevesebb pénzt a nemzetközi bíróságnak, ha a palesztinok tagok lesznek.
„Elfogadhatatlan, hogy egy terrorszervezet, mint a Hamasz pert indíthasson Izrael ellen. A Hamasz a palesztin civileket használta élő pajzsként a rakétakilövő állások körül, tehát a bíróság gúnyt űz a nemzetközi jogból, ezért azt kérjük, hogy a barátaink hagyjanak fel a bíróság támogatásával” – mondta az izraeli külügyminiszter.
Tavaly július-augusztusban 2100 palesztin és 70 izraeli halt meg a harcokban, a háromnegyedük civil. Több emberi jogi szervezet megállapította, hogy mindkét oldal követett el háborús bűnöket.