Immár több mint 83 ezer ember betegedett meg szerte a világban a kórokozótól. A halálos kimenetű esetek száma meghaladja a 2800-at.
Nigériát is elérte a járvány
Nigériát is elérte a koronavírus-járvány: az afrikai ország egészségügyi minisztere pénteken közölte, hogy van egy beteg, aki bizonyítottan a vírustól fertőződött meg.
Az illető Lagos tagállamban van. Olasz nemzetiségű, és a hét elején érkezett Milánóból Nigériába üzleti látogatásra. Állapota stabil és nincsenek súlyos tünetei.
Ő az első koronavírusos beteg Afrikának a Szaharától délre eső felén. A földrészen eddig csak Egyiptomban és Algériában akadt koronavírusos fertőzött.
Kétezer fölé emelkedett Dél-Koreában a bizonyítottan a kórtól fertőzöttek száma
Péntekre újabb 256 betegről bizonyosodott be Dél-Koreában, hogy koronavírustól fertőződött meg, ezzel 2022-re emelkedett az ázsiai országban az esetszám - adta hírül a dél-koreai egészségügyi hatóság.
A betegségbe ugyanakkor nem halt bele újabb beteg, továbbra is 13 az elhunytak száma.
Az újabb esetek többségét - 182-őt - a járvány kitörésének gócpontjából, az ország délkeleti részén fekvő Tegúból jelentették. Ez Dél-Korea negyedik legnagyobb városa 2,5 millió lakossal.
A ragály egy ottani keresztény gyülekezet tagjaitól indult.
Újabb tartományokat ért el a járvány Németországban
Újabb német tartományokat ért el a koronavírus-járvány, péntekre virradóra Bajorországból, Hamburgból, Hessenből és Rajna-vidék-Pfalzból jelentettek új fertőzéseket.
A hivatalos adatok péntek reggeli összesítése alapján 32 vírushordozót tartanak számon Németországban.
Jellemző, hogy a fertőzöttek a vírus jelenlétének kimutatása előtti két héten - a lappangási időben - jártak Olaszországban, vagy kapcsolatba kerültek Németországban olyan olaszokkal, aki később fertőzöttnek bizonyultak.
Az esetek száma kedden indult növekedésnek, néhány nappal azután, hogy Olaszország északi részén kialakult a járvány európai gócpontja.
A 16 német tartomány közül hatban van legalább egy fertőzött, a négy újabb tartomány mellett Észak-Rajna-Vesztfáliában és Baden-Württembergben. A keleti tartományokat, a volt NDK területét egyelőre nem érinti a járvány.
A szövetségi kormány válságstábja pénteken tárgyal további óvintézkedésekről. El kell dönteni a többi között azt, hogy meg lehet-e tartani a szerte a világból tízezreket vonzó berlini Nemzetközi Turisztikai Börzét (ITB), a világ legnagyobb idegenforgalmi szakmai vásárát, amely az eredeti tervek szerint március 4-én kezdődik.
Az új típusú koronavírus decemberben jelent meg a közép-kínai Vuhanban. Az ismert fertőzöttek száma világszerte meghaladja a 82 ezret, a halálos áldozatok száma 2800 felett van. A járvány több mint 30 országot ért el, leginkább Európában, Dél-Koreában és Iránban terjed.
Erdélyben is megjelent a fertőzés
Amint Nelu Tataru, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára egy bukaresti sajtótájékoztatón elmondta: a Máramaros megyei férfi február 25-én, kedden tért vissza Olaszországnak egy olyan vidékéről, amelyiket az olasz hatóságok nem tartanak fertőzöttnek. Itthon rosszul érezte magát, ezért Máramaros megyében kórházba utalták, onnan légzési elégtelenség miatt szállították át Kolozsvárra.
A Temes megyei nő február 17-én járt az olaszországi Bergamoban, ahonnan hazatérve 25-én belázasodott. Csütörtökön ment orvoshoz, és azóta otthon várta a vírusteszt eredményét.
Mindkét beteg esetében pénteken mutatták ki a koronavírusos fertőzést a temesvári laboratóriumban. Az államtitkár elmondta: a temesvári nő állapota jó, a máramarosi férfi állapota péntekre javult.
Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi államtitkára a sajtótájékoztatón pontosította, mindkét fertőzött Olaszország olyan településéről érkezett, ahol nincsenek érvényben a fertőzés terjedését akadályozó intézkedések.
Az államtitkár azt is megemlítette, hogy a két érintett megye egészségügyi hatóságai megvizsgálják, hogy a két fertőzött személy kikkel érintkezett az elmúlt napokban, és meghozzák a szükséges intézkedéseket.
Romániában eddig egy 20 éves Gorj megyei férfinél mutatták ki szerda este a koronavírust, akit a bukaresti Matei Bals kórházban tartanak orvosi felügyelet alatt. A fiatalember egyelőre tünetmentes.
A román hatóságok péntek délelőtt azt közölték, hogy az országban 182 személy van karanténban, és 8231 személyt a lakásukban tartanak megfigyelés alatt. Ezek a számok azonban folyamatosan változnak.
Romániában a vírus olaszországi terjedése váltott ki fokozott aggodalmat. Olaszországban mintegy 1,2 millió román él, több mint egynegyedük az ország északi tartományaiban, ahol a legtöbb fertőzést észlelték: Lombardiában 200 ezer, Veneto tartományban pedig 120 ezer román állampolgár él.
Az észak-olaszországi vesztegzár térségében megbetegedtek az orvosok is
Összeomlás szélén állnak a koronavírus-betegekkel teli kórházak az észak-olaszországi Lombardia vesztegzár-területén Attilio Fontana tartományi elnök szerint. A tartományi elnök pénteken a megbetegedett orvosok helyettesítését és a továbbra is hiányzó szájmaszkok mielőbbi biztosítását sürgette.
Lombardia kormányzója szerint vészhelyzetet a karantén alá helyezett Cremona és Lodi város kórházaiból jelentettek, ahol éjszaka óta egyszerre annyi koronavírus-fertőzöttet kellett elhelyezni, hogy az egészségügyi intézmények teljesen megteltek. Tucatnyi új beteg állapota súlyosnak bizonyult.
Az úgynevezett "vörös zónában" dolgozó orvosok, ápolók egy hete szünet nélkül végzik feladatukat, sokan maguk is fertőzöttek, elsősorban a háziorvosok között - hangsúlyozta Attilio Fontana. Hozzátette, hogy továbbra is hiányoznak a szájmaszkok, amelyből a római kormány 35 ezer darabot ígért egész Észak-Olaszországnak, de eddig egyetlenegy sem jutott célba. Az olasz egészségügyi tárca bejelentette, hogy az EU segítségét kérte a megfelelő számú szájmaszk biztosítására.
Hasonló helyzet alakult ki a fertőzés másik gócpontjának tartott Veneto tartományban is, ahol a megbetegedett vagy pihenni sem tudó orvosokat és egészségügyi személyzetet Olaszország más részeiből érkezett önkéntes kollégákkal igyekeznek váltani. A venetói kórházaknál a polgári védelem sátrakat állított fel, ezekben tudják elszigetelni a vírustól fertőzött betegeket, ha egyszerre túl sokan jelentkeznének.
A venetói karanténban található Vo' kisvárosban pénteken újranyitották a postát a nyugdíjak kifizetésére.
A polgári védelmi hatóság az esti órákban közli ismét a fertőzöttek és esetleges halottak számát. A túlzott pánikkeltés elkerülésére ezentúl naponta csak egyszer hozzák nyilvánosságra az adatokat, amelyek csütörtökön 17 halottról, több mint 650 fertőzöttről szóltak. A tartományoktól adott, nem hivatalos információk szerint azóta Lombardiában, Venetóban és Emilia Romagnában is emelkedett a betegek száma.
Sergio Mattarella államfő nyugalomra és egységre szólította fel az országot: "a tudás és a helyzet ismerete segít legyőzni az irracionális és alaptalan félelmet" - mondta az államfő.
A római kormány bejelentette, hogy két közgazdász, Marianna Mazzucato és Günter Pauli segíti mostantól a vírushelyzet kezelését a gazdasági károk minél erőteljesebb csökkentése érdekében. A kormány legkésőbb szombatra több millió euró értékű segélycsomagot állít össze elsősorban a vesztegzártól érintett észak-olaszországi térségek támogatására: a tervezett intézkedések közt szerepel a közüzemi és biztosítási díjak, adó- és hitelkötelezettségek felfüggesztése. Segítséget kívánnak nyújtani a máris jelentős kieséssel számoló kereskedelemnek, idegenforgalomnak és kulturális életnek is. Az északolasz taxisszövetkezetek szintén jelezték, hogy forgalmuk több mint hetven százalékkal visszaesett. A venetói szakmai kamarák máris 7 milliárd euróra becsülik a tartomány hosszú távú kárát, a beszámolók szerint a térség mezőgazdasági területeiről a külföldi munkaerő szabalyosan "elmenekült" a vírustól tartva.
Lombardia és Veneto az iskolák hétfői újranyitását mérlegeli. Hétfőtől ismét látogatható a milánói dóm, ahol azonban még nem mutatnak be misét. Genovában újranyitották az óriás Akváriumot annak bizonyítására, hogy a város fel akar ébredni a pánik okozta bénultságból.
Giuseppe Conte kormányfő bejelentette, hogy telefonon "meglepetését" fejezte ki Benjámin Netanjahu izareli miniszterelnöknek amiatt, hogy Izrael lezárta határait az Olaszországból érkező utasok előtt. A közvélemény úgy érzi, Olaszország a teljes elszigetelődést kockáztatja.
A milánói állami egyetem kutatói szerint Olaszországba nem az utóbbi hetekben, hanem jóval korábban érkezett meg a koronavírus-fertőzés, amely számításaik szerint Kínában ősszel ütötte fel a fejét. Az olasz vesztegzár térségeiben januárban rendkívül megugrott a tüdőgyulladások száma. A szakértők úgy vélik, a lombardiai és a venetói gócpont nem egymástól függetlenül alakult ki.
MTI