Megindította csapatait a főváros, Tripoli elfoglalására a Kelet-Líbiát uraló hadúr. Halifa Haftár tábornok csapatai ellenállás nélkül jutottak el a nyugati országrész központjába, Tripoli körzetébe. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa zárt ajtók mögött tanácskozott a líbiai válságról.
A testület közleményét Christoph Heusgen német ENSZ-nagykövet ismertette a zárt tanácskozás után.
A Biztonsági Tanács tagjai aggodalmuknak adtak hangot a Líbia stabilitását fenyegető katonai műveletek miatt. A tanács felszólította a Líbiai Nemzeti Hadsereget, hogy állítsák le az offenzívát. De ugyanerre szólítjuk fel az összes érintett felet, máskülönben nem lehet politikai megoldást teremteni a konfliktusra
- közölte az ENSZ-székházban a német diplomata.
António Guterres ENSZ-főtitkár Bengáziba utazott, hogy személyesen bírja rá a tábornokot a fegyvernyugvásra.
Tripoli azért fontos Haftár számára, mert itt székel az a kormány, amelyet a nemzetközi közösség az ország törvényes kormányzatának ismer el. A tripoli kormány azonban csak névleg igazgatja az országot, még Tripoli környékén sem tudja fenntartani a rendet.
Ezt a káoszt használta ki az Iszlám Állam, amely több elhagyatott körzetben is átvette az uralmat. A zavarosban halásznak az embercsempészek is, akik Líbiát a Fekete-Afrikából induló, Európába tartó illegális migráció legfontosabb tranzitközpontjává tették.
Líbiában 2011 óta tart a káosz. Akkor döntötte meg az amerikaiak támogatta brit-francia szövetség Moammer Kadhafi hatalmát. Líbiában Oroszország több milliárd dollár értékű befektetéseket bukott el emiatt.
A nyugati hatalmak azzal vádolják Moszkvát, hogy ők támogatják Haftár tábornokot, mert benne látják azt az erős kezű vezetőt, aki erővel egyesíteni tudja Líbiát, és aki hajlandó lenne visszaengedni az orosz cégeket Líbiába. Az orosz elnök szóvivője Dmitrij Peszkov tagadta, hogy Oroszország katonai segítséget adna a tábornoknak.
Hír TV