Továbbra is az eddigi gyakorlat szerint folytathatja az Európára is kiterjedő titkos adatgyűjtési tevékenységét az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség, miután az amerikai képviselőház leszavazta a szigorítást célzó módosító javaslatot.
A beadványt Justin Amash republikánus párti képviselő nyújtotta be. Célja az volt, hogy az ügynökség a jövőben ne gyűjthessen adatokat olyan amerikai polgárok telefonhívásairól, akik nem veszélyeztetik a nemzet biztonságát. „Nagyon egyszerű, miért vagyunk ma itt? Azért, hogy megvédjük az alkotmány negyedik módosítását, hogy megvédjük minden egyes amerikai magánéletét” – fogalmazott a republikánus képviselő.
A képviselők többségét azonban nem győzték meg Amash érvei – a republikánusok mellett a demokraták egy része is az adatgyűjtés fenntartása mellett kardoskodott.
„Ezt a programot többször is engedélyezte a Kongresszus, és kiterjedt felügyelet mellett működik. Ez egy életképes eszköz arra, hogy megvédjük a nemzetünket. Emlékezzenek arra, hogy szeptember tizenegyedike részben azért történhetett meg, mert nem tudtuk összekötni az információkat. Emlékezzenek arra is, hogy csak telefonjegyzékeket, telefonszámokat rögzítenek, nem beszélgetéseket” – érvelt Dutch Ruppersberger demokrata képviselő.
Más képviselők szintén erősen bagatellizálták az ügynökség által folytatott adatgyűjtést. „Gondolják csak meg, egy telefonkönyvben több információ van mindegyikünkről, mint abban az adatbázisban, amiről most beszélünk – mondta Michele Bachmann. – A telefonkönyvben benne van a nevünk, a címünk, a nemzetbiztonsági ügynökség adatbázisában nincs benne” – tette hozzá a republikánus képviselő.
Az ügynökség egyik korábbi magas rangú hivatalnoka nemrég ezzel ellentétesnek tűnő információkat közölt.
„Nem igazán hiszem, hogy őszinték, amikor azt mondják, hogy nem vesszük fel a beszélgetéseiteket, vagy nem olvassuk el az e-mailjeiteket” – mondta William Binney, az Amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség korábbi tisztviselője.
A képviselőház végül kis többséggel, 217:205 arányban szavazta le az ügynökség tevékenységét korlátozni kívánó beadványt. A brit The Guardian napilap szerint a szoros eredmény azt jelzi, hogy a Kongresszusban is egyre nagyobb haraggal figyelik a szervezet amerikai adatgyűjtését.