Több mint egy hete tartó tüntetéssorozat érhet véget az Európai Unió legkisebb tagországában azzal, hogy ha nehezen is, de meghozta döntését Joseph Muscat. Málta balközép miniszterelnöke és egyben a kormányzó Munkáspárt vezetője a szigetország köztelevíziójában sugárzott beszédében jelentette be, hogy távozik mindkét tisztségéből.
2013-ban lett a dél-európai szigetország kormányfője és 2017-ben is győzött az előrehozott választásokon. Stabil többséggel kormányzott, de Most Daphne Caruana Galizia oknyomozó újságíró 2017 októberében történt meggyilkolásának ügye miatt le kellett mondania. A szűnni nem akaró közfelháborodást kiváltó bűnügy szálai elérték a kormányát.
Az előttünk álló időszakban elindítjuk azt a folyamatot, amellyel az országunknak új miniszterelnöke lesz. Ő fogja folytatni ennek a kormánynak az erős felhatalmazással támogatott munkáját, amelyet a 2017 júniusi választáson szerzett. Írásban közlöm a Munkáspárt elnökével, hogy a folyamat január 12-ével indul el. Aznap távozok a párt éléről, és az utána következő napokban le fogok mondani a miniszterelnöki tisztségéről
- jelentette be Joseph Muscat, hangsúlyozva, hogy az ország vezetésében stabilitásra van szükség.
Szerinte az új pártvezető és miniszterelnök megválasztásának folyamata viszonylag rövid lesz, január 12-e után egy hónapon belül megtörténhet. Az újságíró gyilkosait még 2017-ben elfogták, de hogy ki volt a felbujtó, az sokáig nem derült ki. Csak a napokban lett gyanúsított Málta egyik leggazdagabb embere, Yorgen Fenech. A férfi terhelő vallomást tett Muscat volt kabinetfőnökére, aki ezért lemondott. A rendőrség ki is hallgatta, őrizetbe is vették, de végül szabadon engedték, nem emeltek vádat ellene. Muscat kormányának több tagja is lemondott már, úgyhogy a miniszterelnök lemondásával aligha ér véget a máltai belpolitikai válság.
HírTV