Ez az I. János Károly-park Madrid egyik elővárosában, Pintoban. És a korábbi király szobrának hűlt helye. Azért távolította el a polgármesteri hivatal, hogy megelőzze a rongálásokat.
Spanyolország szerte egy több településen gondolkodnak azon, hogy átnevezzék a jelenlegi uralkodó, VI. Fülöp apjáról elnevezett középületeket és köztereket.
A közvéleményt megosztja a néhány évtizede még rendkívül népszerű I. János Károly elleni korrupciós vád. Ugyanis pénzügyi vizsgálat kezdődött Spanyolországban és Svájcban. Az akarják kideríteni, hogy a volt uralkodó kapott-e kenőpénzt, amiért egy spanyol konzorcium nyert el egy vasútépítését Szaúd-Arábiában.
A királyi ház szerint VI. Fülöp semmit nem tudott az esetleges pénzügyi szabálytalanságokról, de lemondott az apjától várható személyes örökségéről.
A botrány hullámait csillapítandó a 82 éves I. János Károly levélben tájékoztatta fiát, VI. Fülöpöt hétfőn, hogy elhagyja hazáját és egy másik országban telepszik le. Arról, hogy hol, csak találgatások vannak. Ráadásul médiaértesülések szerint felesége, Zsófia királyné nem akar vele külföldre költözni.
Jól értesült sajtóforrások szerint a volt uralkodó nem önként döntött távozásáról, hanem a spanyol kormány és a királyi család közösen határozott róla.
Pedro Sánchez miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy tiszteletben tartja a volt uralkodó döntését az ország elhagyásáról. Helyettese pedig azt közölte, hogy a volt király nem az igazságszolgáltatás elől menekült külföldre.
Egészen biztos, hogy csak a film végén tudjuk majd meg, hogy helyes döntést hozott-e a külföldre költözéssel. Afelől nincs kétségem, hogy fájdalmas számára a távozás, mert olyan uralkodó, aki gyerekként egy nagyon nehéz időszakban érkezett Spanyolországba, majd tanúja volt a felemelkedésének, ami az egész életét meghatározta
- mondta ez a történész, aki nem zárta ki annak lehetőségét, hogy Spanyolország harmadszor is köztársaságra cserélje a jelenlegi alkotmányos monarchia intézményét.
I. János Károly 1975-ben, Francisco Franco diktátor halála után lépett a trónra és majdnem 40 éven át uralkodott, 2014-es lemondásáig. Jelentős szerepe volt a spanyol demokratikus átalakulásban. Népszerűségét uralkodása vége felé több botrány is megtépázta.
Hír TV