Félbehagyták a megbeszéléseket a csúcsvezetők Brüsszelben a 2014 és 2020 közötti időszak költségvetési tervezetéről. A tárgyalásokat vezető Herman Van Rompuy csütörtök este a tagországok állam-, illetve kormányfőivel folytatott csütörtöki kétoldalú megbeszélései után átdolgozta a költségvetési tervezetet. De a 27 tagállam vezetője ezt sem tudta elfogadni. A költségvetési keret csökkentését támogató német kancellár sem számít arra, hogy hamar megállapodásra jutnak.
„Az álláspontjaink még mindig nagyon messze vannak egymástól. Most egy új javaslat készült, amelyet szakértőink értékelnek. Délben újra találkozunk, és azután ismertetjük Herman van Rompuyjel kifogásainkat, és remélem, hogy az a javaslat közelebb visz egymáshoz. Előbbre fogunk lépni, de kétlem, hogy eredményre jutunk” – fogalmazott Angela Merkel.
Az Európai Parlament elnöke az Európai Tanács vezetőjével ellentétben viszont továbbra is ragaszkodik a nagyobb költségvetéshez, ezért képviselői vétóval fenyeget a strasbourgi intézményben, amelynek el kell fogadnia javaslatot. A német szociáldemokrata politikus szerint a felelőtlenség csökkenteni a munkahelyek megőrzését is biztosító pénzt.
„Az uniós költségvetés egyáltalán nem túl nagy, hanem pont az ellenkezője. Ha megnézzük valamennyi tagállam összes kiadását, a nemzeti költségvetések kiadását, az EU-költségvetést, akkor láthatjuk, hogy a tagállamok kiadásainak mindössze két százalékáról van szó. Vagyis a tagállamok 50-szer annyit költenek, mint az unió” – fejtette ki Martin Schulz.
A nettó befizetők, így Nagy-Britannia sokkal kisebb költségvetést tart indokoltnak. A kohéziós pénzek és az agrártámogatások kedvezményezettjei, a közép-kelet európai országok, illetve az adósságválsággal küzdő déli államok viszont nem akarnak kevesebbet kapni. A délben asztalra kerülő új javaslat a 2014 és 2020 közötti keretköltségvetés főösszegét változatlanul hagyja, de a kohéziós alapnak 10,6 milliárd euróval, a közös agrárpolitikának pedig 8 milliárddal többet adna.
„Nagyon boldog lennék, ha be tudnánk fejezni, és meg tudnánk egyezni. Szerintem az elnök javaslata jó kiindulópont a tárgyalásokra” – mondta Dalia Grybauskaite litván elnök a reggeli órákban.
Az elképzelés kedvezőbb lehet Magyarország számára is. A bizottság eredeti 30 százalékos javaslatához képest kisebb arányban csökkentené a hazánknak eddig járó felzárkóztatási támogatásokat.
Külföld
Közelednek az álláspontok, de nem eléggé
2012. november 23., péntek 11:18 | Frissítve: 2012. november 23., péntek 14:00
| JV