Az ukrán fővárosban sokan mentek el szavazni, és több mint 60 százalékuk Petro Porosenko üzletemberre voksolt. A nyugatbarát csokigyáros oligarcha országosan is fölényesen megelőzte a szintén EU-párti volt kormányfőt, Julija Timosenkót. Porosenko azonnal megígérte, hogy szorosabbra fűzi kapcsolatait az EU-val.
„Komoly lépéseket teszünk annak érdekében, hogy megvalósítsuk az uniós társulási egyezmény fő pontjait. És mindent meg kell tennünk azért, hogy elhozzuk az európai értékeket Ukrajnába” – fogalmazott az ukrán elnökválasztás nyertese.
A Reuters által megkérdezett kijeviek örültek győzelmének. „Elégedett vagyok az eredménnyel, mert az emberek stabilitást és jólétet akarnak ebben az országban” – fogalmazott egy fővárosi lakos.
A szavazás legitimitását gyengíti, hogy Kelet-Ukrajnában több millió ember nem tudott szavazni. Donyeckben ki sem nyitottak a szavazóhelyiségek. A brit Guardian szerint ennek egyik oka, hogy a térségben sokan kétkedve szemlélik a kijevi kormányt, és nem fogadják el legitim hatalomnak. Másrészt az oroszbarát szeparatisták több városban is megakadályozták a szavazást vagy megfélemlítették a szavazni vágyókat.
A megkérdezett helyiek egy része nem fogadja el Porosenkót. „Ő nem a mi elnökünk, nem szavaztunk rá. Lehet, hogy ők az ország nyugati részén igen, de mi itt nem” – nyilatkozta egy donyecki lakos.
A jövendőbeli ukrán elnök közölte: nem tervez cseréket a szintén nyugatbarát kormányban. Ígéretet tett azonban arra, hogy még az idén parlamenti választásokat tartanak. Porosenko Oroszország vezetőivel heteken belül tárgyalóasztalhoz ülne, amire Moszkva is hajlandó.
„Ahogy azt Putyin elnök már többször megjegyezte, készek vagyunk a párbeszédre Kijev képviselőivel, és Petro Porosenkóval is” – fogalmazott az orosz külügyminiszter. Szergej Lavrov kijelentette, hogy Oroszország tiszteletben tartja az ukránok akaratát. De megjegyezte, hogy az oroszok lakta Kelet-Ukrajnában több millióan nem szavaztak.
.