A német kancellár, a francia államfő és az Európai Bizottság vezetője kedden egyeztetett a kínai elnökkel Párizsban. A tanácskozáson arra kérték Hszi Csin-pinget, hogy tartsa tiszteletben az Európai Unió egységét.
Emmanuel Macron szerint Peking beruházási politikájával a kontinens országainak megosztottságára játszik. Hasonlóan nyilatkozott Angela Merkel és Jean-Claude Juncker is.
Hszi Csin-ping arról biztosította tárgyalópartnereit, hogy a verseny ellenére Peking és Brüsszel együtt halad előre, bizalmatlanságnak pedig nincs helye Kína és a Közösség kapcsolatrendszerében.
A hét második felében az Egyesült Államokat is sikerült valamelyest megnyugtatnia Kínának. A két ország között hónapok óta tartó kereskedelmi háború ügyében ugyanis közelebb került Peking és Washington álláspontja. Ezt az amerikai pénzügyminiszter is megerősítette.
„Munkavacsorán vettünk részt, és konstruktív megbeszélést folytattunk. Várjuk a fejleményeket” – nyilatkozott szűkszavúan Steven Mnuchin.
Az ázsiai ország több területen is kész változtatni kereskedelmi politikáján. A technológiatranszfer, az internetes lopás, a szellemi tulajdonjogok, a szolgáltatások, a deviza, a mezőgazdaság és a nem vámjellegű kereskedelmi akadályok kérdéseben is.
Cserébe azt várja Peking, hogy Washington szüntesse meg a kínai importcikkekre kivetett pótvámokat. Az Egyesült Államok vonakodik az adók azonnali eltörlésétől, ugyanakkor hajlik egy kompromisszumos megoldásra.
A Pekingben megkezdett tárgyalásokat április 3-án Washingtonban folytatják a felek.