Hosszas egyeztetés után júniusban Szingapúrban találkozott először egymással Kim Dzsong Un és Donald Trump. Akkor a kommunista ország vezetője megígérte, lemond atomprogramjáról, és a két ország mindent megtesz annak érdekében, hogy tartós békemegállapodást hozzanak létre a Koreai-félszigeten. A történelminek nevezett találkozót, most újabb követheti.
„Az elnök levelet kapott Kim Dzsong Untől. Nagyon meleg hangú és pozitív levél volt. A levél teljes tartalmát ugyanakkor addig nem hozzuk nyilvánosságra, amíg arra nem ad engedélyt Kim Dzsong Un. A levél legfőbb célja, hogy egy újabb találkozót kérjen az elnöktől. Készen állunk rá, és megkezdtük az előkészületeit. Az észak-koreai parádé nem nukleáris fegyverekről szól. Az elnök politikájával óriási sikert ért el eddig, ez a levél az újabb bizonyítéka az előrelépésnek kettejük kapcsolatában. Számos dolog történt. […] Túszokat engedtek szabadon, nem hajtanak végre több rakéta- vagy nukleáris kísérletet. Ez a levél az újabb jele annak az előrelépésnek, amely reményeink szerint folytatódik” – nyilatkozta Sarah Sanders fehér házi szóvivő.
A Fehér Ház szóvivője azt nem közölte, hol és mikor tartják meg a tervezett újabb csúcsot. A júniusi csúcs eredményeit több szakértő is bírálta, annak ellenére, hogy a phenjani vezetés bejelentette, felszámolták a nukleáris kísérletek helyszínét. Amerikai szakértők szerint a két politikus viszonya azonban megromlott azóta, mert Washington szerint Phenjan vonakodik felszámolni atomfegyverzetét.
Azt mindenképp pozitív jelként értékelték, hogy vasárnap az észak-koreai nemzeti ünnepen a szokásos katonai parádén nem vonultattak fel atomtöltetek célba juttatására alkalmas hordozóeszközöket.
A dél-koreai elnök örül az újabb csúcstalálkozó lehetőségének.
„Annak érdekében, hogy elérjük az észak-koreai atomfegyverek leszerelésének következő szintjét, az észak-koreai és az amerikai elnöknek ismét nagyra törő ötletekkel és bátor döntéseket kell hoznia. Észak-Koreának meg kell szüntetnie nukleáris programját, és az Egyesült Államoknak megfelelő intézkedésekkel támogatnia kell ennek feltételeit” – közölte Mun Dzsein Dél-koreai elnök.
A dél-koreai elnökkel idén már kétszer is találkozott Kim Dzsong Un, egy hét múlva pedig már az észak-koreai fővárosban, Phenjanban egyeztetnek a két ország között kötendő békeegyezményről, amely az 1953-ban tűzszünettel véget ért koreai háborút zárná le.