A tárca hosszas közleményben tudatta, hogy a Beatles néven hírhedtté vált, négytagú terrorcsoport két dzsihadistáját, a 32 éves El Shafee Elsheikh-et and a 36 éves Alexanda Amon Kotey-t szerdán szállítják át az Egyesült Államokba Irakból, miután az Egyesült Királyság megfosztotta őket a brit állampolgárságuktól és hozzájárult a kiadatásukhoz.
A két terroristát Szíriában fogták el 2018 januárjában. London már akkor jelezte, hogy nem ellenzi, ha kiadatásuk után az Egyesült Államokban halálbüntetést kérnek rájuk.
A "Beatles-csoport tagjai - akiket az erős angol akcentusuk miatt neveztek el így - négyen voltak, a vezetőjüket egy szíriai légicsapás során likvidálták, egy negyedik tagjukat pedig Törökországban fogták el és jelenleg is ott őrzik. A terroristák 2012 és 2015 között túszokat ejtettek, áldozataikat megkínozták, majd meggyilkolták, többnyire lefejezték. Brit, japán, olasz, dán, német és amerikai állampolgárok vére tapad a kezükhöz. Az áldozatok között volt az amerikai Jim Foley újságíró - akinek lefejezését videóra vették és megjelentették a világhálón-, a szintén újságíró amerikai-izraeli Steven Sotloff, és két amerikai segélymunkás, Peter Kassig és Kayla Mueller is.
"A vádemelések több évi kemény munka eredményei, hogy igazságot szolgáltathassunk az Iszlám Állam által meggyilkolt amerikai állampolgároknak" - fogalmazott a közleményben William Barr igazságügyi miniszter. A tárcavezető hangsúlyozta: "azt üzenjük a terroristáknak szerte a világban, hogy ha amerikaiakat bántotok, akkor szembe kell néznetek az amerikai fegyverekkel, vagy a csatatéren, vagy az amerikai törvénnyel a bíróságainkon".
"Jó nap a mai és egyben ünnepélyes is" - fogalmazott John Demers, igazságügyi miniszterhelyettes újságíróknak. Christopher Wray, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója aláhúzta: a vádemelés napja az emlékezés és a részvét napja is. Leszögezte: az FBI szintén elkötelezett, hogy igazságot szolgáltasson az áldozatoknak és hozzátartozóiknak.
MTI