A világ egyik legrégebbi városának, Jeruzsálemnek a keleti része az elmúlt hetekben ismét összecsapások színhelye volt, néhány éven belül azonban a jövőbeni palesztin állam fővárosa lenne. Többek között ezt javasolja az Arab Liga külügyminiszterei által jegyzett határozattervezet, amelyről szombaton született döntés Kairóban. A dokumentumot néhány napon belül terjeszthetik az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé.
„Az arab határozattervezet biztosítani kívánja egy palesztin állam megteremtését Kelet-Jeruzsálem fővárossal, az 1967 június hatodikai határokon belül. Emellett egy konkrét időkeretet is javasolunk ennek végrehajtására” – nyilatkozta Mahmúd Abbász palesztin elnök.
A palesztin állam Gáza, Ciszjordánia és Kelet-Jeruzsálem területén jönne létre. Izrael az 1967-es háborúban elfoglalta ezeket a területeket. Gázából 2005-ben kivonult, Ciszjordániát és Kelet-Jeruzsálemet viszont továbbra is megszállva tartja, az ENSZ és a Nemzetközi Bíróság határozata ellenére. Emellett a nemzetközi tiltakozást figyelmen kívül hagyva folytatja a zsidó telepek építését, amivel nagyban megnehezíti egy életképes palesztin állam létrejöttét.
A nemzetközi határozatokat Izrael vitatja. Bár a kétállami megoldás elvét elfogadja, az 1967-es határokat már nem – a palesztin és izraeli álláspont között továbbra is jelentős különbség van.
Európa mindenesetre felgyorsítaná a folyamatokat. Svédország az EU első nyugat-európai tagjaként a közelmúltban elismerte a palesztin államot, majd a brit, az ír, és a spanyol parlament alsóháza is erre szólította fel nemzeti kormányát. Franciaország szintén közölte: el fogja ismerni a palesztin állam létezését.
„Egy nemzetközi konferenciát lehetne szervezni, Franciaország kész ennek az élére állni. A palesztin állam elismerése az eszköz a konfliktus végleges rendezésére, a béke megteremtésére. Ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre, akkor Franciaországnak mindent meg kell tennie azért, hogy késlekedés nélkül elismerje a palesztin államot” – közölte Laurent Fabius francia külügyminiszter.
A francia parlament kedden tart jelképes értékű szavazást a kérdésről. Párizs azt szeretné, hogy két éven belül rendeződjék a konfliktus, és megszülethessen az önálló palesztin állam.