Egy egyiptomi rendfenntartó tüzel a Muszlim Testvériség tüntetőire egy tavaly nyári tüntetésen. Az egyik golyó eltalálja a demonstrálót, akit társai visznek ki a tömegből. A biztonsági erők legkevesebb 1400 embert öltek meg utcai harcokban azóta, hogy a hadsereg puccsal megdöntötte a demokratikusan megválasztott iszlámbarát elnök, Mohamed Murszi hatalmát.
Hétfőn mégis a mozgalom mintegy hétszáz tagját ítélték halálra azzal az indokkal, hogy meggyilkoltak egy rendőrt. Egy hónapja további 529 iszlámbarát tüntető esetében született ilyen ítélet – közülük 500 büntetését életfogytiglanra módosították. Emberjogi szervezetek szerint a tanúkat sok esetben meg sem hallgatták, sok embert pedig úgy ítéltek el, hogy állításuk szerint ott sem voltak a tüntetésen. „Istenre esküszöm, hogy nem csinált semmit. Éppen aludt, amikor jött egy rendőr és letartóztatta. Az én fiam egy megbízható, jó modorú ember, aki böjtöl és imádkozik” – mondta az egyik elítélt édesanyja.
Az új egyiptomi kormány további 15 ezer iszlamista tüntetőt tartoztatott le, sokukat megkínzott. Mozgalmukat terrorizmus vádjával betiltotta – annak ellenére, hogy a Muszlim Testvériség mindvégig tagadta, hogy köze lenne a Sínai-félszigeten elkövetett terrorcselekményekhez. A mozgalom vagyonát elkobozták, újságjaikat felszámolták, Számos újságírót bebörtönöztek.
Az új egyiptomi hatalom más ellenzéki erőkkel is leszámol. Egy bíróság hétfőn betiltotta az Április 6. Mozgalmat is, amely 2011-ben kulcsszerepet játszott Hoszni Mubarak egyiptomi diktátor megbuktatásában. A hatalom emellett korlátozta a gyülekezési jogot is.
Bár a súlyos jogsértések miatt már több emberi jogi csoport is tiltakozott, a nyugati hatalmak eddig nem hoztak komolyabb szankciókat a kormány ellen. Sőt, az Egyesült Államok újabb tíz Apache helikoptert szállít Egyiptomnak – hivatalosan azzal céllal, hogy támogassák az úgynevezett terrorellenes műveleteket.