Timmermans az Európai Parlament (EP) belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi szakbizottsága (LIBE) jogállamiságról szóló vitáján elmondta: az Európai Bizottság a jövőben éves jelentést kíván kiadni a jogállamiságot fenyegető tagállamokban jelentkező kockázatokról annak érdekében, hogy meg lehessen erősíteni az unió jogi eszközeit.
Beszédében arra emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság Magyarország ellen számos, jogállamisággal összefüggő eljárást indított egyebek mellett a civil szervezetek és az oktatás szabadsága, valamint a menedékkérők és migránsok helyzetével összefüggésben, amelyek közül a legtöbb már az Európai Bíróság előtt van.
Kijelentette: azok, akiket amiatt bírálnak, hogy lábbal tiporják az alapjogokat, mindig másokra mutogatnak, hiszen tudják, hogy az őket illető kritika megalapozott. Úgy vélekedett, hogy az illiberalizmus eszménye a szabadság hiányát jelenti, az ugyanis új határokat épít fel, kárt okozva mások mellett az adott ország állampolgárainak is.
A bizottsági alelnök kiemelte, jogi kiskapuk bezárásával kell erősíteni a jogállamiság uniós kereteit, ez ugyanis konkrét hatással van a demokrácia és az alapjogok tiszteletben tartása által az Európai Unió jövőjére.
"A kölcsönös bizalom, a belső piac működése és a demokrácia megléte szempontjából elengedhetetlen a jogállamiság teljesülése. Ha ezt nem vesszük komolyan az Európai Unió egész területén, az európai értékek sérülnek" - fogalmazott.
Hangsúlyozta, hogy konkrét cselekvésre van szükség a jogállamiság népszerűsítése, csorbulásának megelőzése és a reagálás területén. Mint elmondta, a népszerűsítés révén erősíteni kell a jogállamiság kultúráját. Az európai standardokat meg kell ismertetni az emberekkel a civil szervezetek bevonásával. A jogállamiság sérülésének megelőzése érdekében korai problémafelmérésre van szükség nemzeti szinten uniós koordináció segítségével. Valamint gyors válaszadására az unió részéről, amikor a nemzeti szervek arra képtelenek.
Beszédében kitért a sajtószabadság és a civil szervezetek működése szabadságának fontosságára is.
"A jog és a jogállamiság tiszteletben tartása mellett a sajtó és a civil társadalom szabadsága jelenti az egyetlen védőpajzsot ahhoz, hogy biztosítani tudjuk a polgárok védelmét" - mondta.
Az európai szerződések aláírásával minden uniós tagállam elkötelezte magát a jogállamiság mellett, ezért "nem használható a szuverenitás elve" ezen a területen. Az Európai Bizottság a jövőben is komolyan fogja venni azon feladatát, hogy betartassa a szerződésekben foglaltakat - tette hozzá Timmermans.
Zöldhegyi Katalin, a Hír TV brüsszeli tudósítója számolt be a legfrissebb hírekről a Híradóban:
Timmermansszal az élen a bevándorláspártiak újabb bosszúra készülnek
A bevándorláspárti erők Timmermansszal az élen továbbra is nyomást akarnak gyakorolni a migrációt elutasító tagállamokra, és ehhez a jogállamiságot akarják felhasználni varázsszóként - jelentette ki a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja az MTI-hez eljuttatott közleményében csütörtökön.
A Fidesz-KDNP EP-képviselőcsoportja közleménye szerint a migrációt szervező Soros-hálózatra akarják bízni, hogy eldöntse, melyik tagállam jogállam, melyik nem, és ehhez további eurómilliókkal akarják kitömni a Soros-hálózatot.
"Frans Timmermans volt a bevándorláspárti erők listavezetője az európai parlamenti választáson, és a bevándorláspárti európai baloldallal együtt bosszút akar állni azért, mert megakadályoztuk, hogy ő legyen az Európai Bizottság elnöke" - fogalmaztak.
Timmermans továbbra is aktívan harcol azért, hogy támadást indítsanak a bevándorlást elutasító országok, így Magyarország és Lengyelország ellen. Meg akarják büntetni Magyarországot, amiért a magyar emberek nemet mondtak a bevándorlásra. A jogállamiságra hivatkozva homályos fogalmakkal dobálóznak és valójában a nemzeti szuverenitást akarják gyengíteni - írták.
A képviselőcsoport közleményében reményét fejezte ki, hogy a novembertől új mandátummal rendelkező Európai Bizottság tevékenysége, szemben a távozó bevándorláspárti bizottsággal, megfelel majd az európai szerződések betűjének és szellemének, továbbá érdemi lépéseket tesz majd a bevándorlás megállítására és nem politikai nyomásgyakorlásra használja majd az uniós jogi eljárásokat.
Hír TV