"Mindez bizonyosan nem baráti cselekedet. A misszió tagjait és családjaikat lényegében embertelen körülmények közé helyezi. Számomra azonban nem gond, hiszen csak a három épületben van dolgom" - mondta az iráni diplomácia vezetője az ENSZ New York-i épületkomplexumában újságíróknak nyilatkozva.
Az Egyesült Államok az iráni diplomaták mozgását az ENSZ épülete, az iráni ENSZ misszió, az iráni ENSZ-nagykövet rezidenciája és a John F. Kennedy nemzetközi repülőtér közé korlátozta. Közelebbről meg nem határozott okok miatt az amerikai nagyváros Queens kerületében található Queensboro Plaza hat épülettömbjének körzetében is szabad mozogniuk. A John F. Kennedy nemzetközi repülőtér is Queensben van.
Az egyébként is feszült kapcsolatokat Washington és Teherán között tovább terhelte, hogy Donald Trump amerikai elnök az iráni nukleáris program korlátozásáról 2015-ben aláírt többhatalmi megállapodást tavaly májusban egyoldalúan felmondta, majd a korábbi szankciók visszaállítása mellett újabbakkal is sújtotta az iszlám köztársaságot.
"Az Egyesült Államok gazdasági háborút folytat Iránnal szemben" - jelentette ki Zaríf. "Átlagpolgárokat sújt ezzel a terrorizmussal felérő cselekedetével" - fűzte hozzá.
Újságírói kérdésre, hogy miként lehet elejét venni a feszültségek elmérgesedésének, így válaszolt: "Véget kell vetni ennek, ahogy ez megtörténik, más dolgok következhetnek".
Teherán a múlt hétfőn jelentette be, hogy megkezdte az atomalkuban megengedettnél magasabb fokon történő urándúsítást, az iráni külügyminisztérium pedig a 2015-ös megállapodásban vállalt más kötelezettségek 60 napon belüli felfüggesztését is kilátásba helyezte, amennyiben a többhatalmi szerződést aláíró országok nem segítenek Iránnak kivédeni az amerikai szankciókat.
MTI