Az alsóneműben előbb a rangos egyetem előtt ülő, majd az épület előtt fel-alá sétáló fiatal nőről készült videó futótűzként terjedt a hét végén a közösségi médiában, és a diáklány rövidesen az iráni nők jogaiért folytatott harc újabb jelképévé vált.
„Gratulálok a fiatal nő bátorságához, aki ellenállást tanúsít, és az iráni nők harcának jelképévé vált, főként ott, ahol veszélyben vannak a jogaik” - mondta Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter a France 2 közszolgálati televízióban, hozzátéve, hogy Franciaország iráni nagykövetsége „szoros figyelemmel követi az eseményeket.
A videót szombaton a világhálón megjelentető jogvédők szerint a fiatal nő azután vetkőzött le, hogy zaklatták az egyetem biztonsági őrei, mondván, hogy nem tartja tiszteletben a kötelező szigorú iszlám öltözködési szabályokat. Egy másik videón az látszott, hogy a biztonsági erők erőszakkal tuszkolják be őt egy gépkocsiba.
A FARS iráni hírügynökség szombaton megerősítette az incidens hírét. A hírügynökségi jelentés szerint a nő "nem megfelelően" viselte öltözékét az előadásokon, és azután vetkőzött le, hogy az őrök „nyugodtan” figyelmeztették.
Irán franciaországi nagykövetségének szokatlan közleménye szerint a diáklány "bizonyos családi problémáktól és labilis pszichés állapottól szenved, és a környezete már korábban is megfigyelt nála abnormális viselkedésre utaló jegyeket".
A New York-i székhelyű Iráni Emberi Jogok Központja (CHRI) szerint a nőt erővel egy pszichiátriai kórházba szállították.
Az Azad egyetem szóvivője szerint a diáklányt az egyetem őrei adták át a rendőrségnek „erkölcstelen” magaviselete miatt. A szóvivő szerint, akit a konzervatív média idézett, a nő erős lelki nyomás alatt volt, és mentális zavarokkal küzdött. Hozzátette, hogy a kétgyerekes családanya különváltan élt a férjétől.
A Nobel-békedíjas Sirin Ebadi iráni ügyvédnő szerint is pszichiátriai kórházba szállították a diáklányt. Mint mondta, az elnyomás bevett módszere, hogy betegeknek nyilvánítanak ellenzékieket.
Az iráni nők korábban soha nem látott tiltakozásba kezdtek, miután 2022 szeptemberében egy fiatal kurd nő, Mahsza Amini, akit a kötelező kendőviselet megsértése miatt állítottak elő, tisztázatlan körülmények közt meghalt az erkölcsrendőrség előzetes őrizetében.
MTI