A közlemény hangsúlyozza azt is, hogy az Egyesült Államok e törvényjavaslattal csupán a feszültséget növeli a térségben, leszögezve, hogy a tervezet Peking szerint ellentétes a nemzetközi joggal.
Ezzel szemben Branstad a nagykövetség egyik szóvivőjén keresztül súlyos aggodalmát fejezte ki a hongkongi helyzet miatt, kiemelve: Washington továbbra is úgy véli, a társadalmi fejlődés zálogai az eltérő politikai vélemények, amelyek tiszta és szabad választásokon mérkőznek meg.
Az amerikai képviselőház múlt hét szerdán szavazta meg a hongkongi tiltakozókat támogató és egyben Kínát az erőszak veszélyeire figyelmeztető törvényjavaslat végleges változatát, egy nappal az után, hogy a törvényjavaslatot a szenátusban is elfogadták.
A törvény előírná az amerikai kormányzatnak Hongkong helyzetének rendszeres, évenkénti felülvizsgálatát mind pénzügyi, mind emberi jogi szempontból. A törvény megbízná az Egyesült Államok elnökét is, hogy szankciókat szabjon ki azokra, akik csorbítják az emberi jogokat e különleges közigazgatási területen. Donald Trump elnök mindazonáltal még nem írta alá a jogszabályt.
Az "egy ország, két rendszer" elve mentén Kínán belül különleges közigazgatási státust élvező Hongkongban a hét végén tartottak helyi választásokat, amelyeken a demokráciapárti jelöltek elsöprő sikert arattak.
Hongkongban hat hónapja tart az a tüntetéshullám, amelyet eredetileg egy azóta visszavont, a kiadatási törvény módosítását célzó tervezet váltott ki, és mára a várost irányító, Peking-párti kormányzattal szembeni, általános tiltakozássá szélesedett.
MTI