"Miután egyre nő a feszültség a nagyhatalmak között, és folytatódik a fegyverkezési verseny, itt a legfőbb ideje tanulni a nagyapám tanácsaiból, aki hangsúlyozta a nemzetközi szolidaritás elengedhetetlen voltát, és szorgalmazta, hogy gondolkodjunk el a világbékén. A hirosimai utazás alkalmat adott a múlt tanulmányozására, az ott folytatott beszélgetéseknek köszönhetően megismertem az atombomba ledobásának a következményeit, és megéreztem, hogy nekünk, emberi lényeknek nem szabad semmilyen bombát - közöttük atombombát sem - használnunk" - jelentette ki Charles Oppenheimer hétfőn tokiói sajtótájékoztatóján.
Oppenheimer június 1-jén járt Hirosimában. Meglátogatta a parkot, ahol az amerikai atomtámadás áldozatainak az emlékműve áll, és találkozott Ogura Keikóval, aki nyolcéves kislányként élte túl az atomtámadást. Tavaly Ogura Keiko találkozott a hét legfejlettebb ipari ország (G7) vezetőivel a hirosimai csúcstalálkozó alkalmából.
Az Egyesült Államok a második világháború végén dobott le atombombát Hirosimára és Nagaszakira, hogy meggyorsítsa Japán kapitulációját. Ez volt az egyetlen alkalom az emberiség történelmében atomfegyver harci bevetésére. Hirosimában az atombomba robbanásakor különböző adatok szerint 70-100 ezer ember halt meg, Nagaszakiban pedig 70 ezer. Az atomtámadások következtében sugárbetegségben, rákban és más betegségekben elhunytak száma mostanra meghaladta a félmilliót.
Fotó: Ogura Keiko, aki 8 éves volt, amikor atomtámadás érte Hirosimát (fotó: Getty Images)