– A biztonságos villamosenergia-ellátás elérése hosszú távon így nem garantálható – mondta Kay Scheller számvevőszéki elnök a jelentés bemutatásakor. – Az energetikai átállás nem halad a helyes irányba, és a szövetségi kormánynak sürgősen irányt kell változtatnia – fogalmazott.
A következmények súlyosak lehetnek
Scheller szerint a cél a klímasemlegesség elérése, mégpedig biztonságos és megfizethető ellátás mellett. Ez a „generációs projekt” ambiciózus ugyan, de megvalósítása akadozik. – A kudarc súlyos következményekkel járna, mert az energetikai átállás sikere központi jelentőségű a lakossági bizalom, a német gazdaság és a klímavédelmi célok elérése szempontjából – figyelmeztetett Scheller. Emlékeztetett arra, hogy az energiagazdasági törvény előírja, hogy az ellátásnak egyszerre kell biztonságosnak, megfizethetőnek és környezetbarátnak lennie. A számvevőszék lesújtó következtetésre jut a villamos energia tekintetében: a biztonságos ellátás veszélybe került, a villamos energia drága, miközben a szövetségi kormány képtelen átfogóan felmérni az energetikai átállásnak a természetre és a környezetre gyakorolt hatását.
A jelentés megállapítja: amellett, hogy a kormány a meglévő villamosenergia-kapacitások megújuló forrásokra való átállítását tervezi, az ipar, a mobilitás és az épületek fűtésének villamosításával a kereslet is erőteljesen növekedni fog, így 2021 és 2030 között egyharmadával, 750 terawattórára nő majd. A zöld áram esetében „előrelátható, hogy a bővítési célokat nem fogják elérni”. A Szövetségi Hálózati Ügynökség a szárazföldi szélenergia számára 2023-ra kitűzött célmennyiségnek csak a felére, 6,4 gigawattra hirdetett kiírást. Közel 16,5 gigawattra lenne szükség ahhoz, hogy 2024-ben elérjék a megcélzott szintet.
A teljes cikket a Magyar Nemzet oldalán olvashatják, IDE KATTINTVA.