Ismert, hogy egyes élőlények nőstényei képesek aszexuálisan, vagyis hím közreműködése nélkül szaporodni. A szűznemzés (partenogenezis) előnye, hogy nem kell időt és energiát fordítani a párosodásra, a génállomány pedig nem hígul fel. Hátránya, hogy csökken a genetikai változatosság, ami megnehezíti az adott faj alkalmazkodását az állandóan változó környezeti viszonyokhoz.
A partenogenezis nem hibátlan szaporodási mód, mivel a genetikai anyag egy kicsiny része a rekombinációként ismert folyamat során rosszul rendeződik át, ami fejlődési rendellenességekhez, vagy steril peték létrejöttéhez vezet.
A FOKI MÉZELŐ MÉHEK (APIS MELLIFERA CAPENSIS) DOLGOZÓI AZONBAN MUTÁCIÓ RÉVÉN KÉPESSÉ VÁLTAK ARRA, HOGY A REKOMBINÁCIÓ ELKERÜLÉSÉVEL TÖKÉLETES KLÓNOKAT HOZZANAK LÉTRE MAGUKBÓL.
Míg a tanulmányozott méhfaj királynője szexuálisan, dolgozója aszexuálisan szaporodik. A Sydney-i Egyetem kutatói egy kísérletben megakadályozták, hogy a királynő hímekkel (herékkel) párosodjon, így ő is szűznemzésre kényszerült. Ezt követően megvizsgálták, hogy a királynő és a dolgozók peterakása során milyen gyakorisággal fordult elő rekombinációs folyamat.
Meglepetésre azt találták, hogy a királynő utódaiban százszor több rekombináció ment végbe, mint a dolgozók ivadékaiban, akik ezzel tulajdonképpen önmaguk közel tökéletes kópiáit hozták létre.
AZT IS SIKERÜLT KIMUTATNI, HOGY A VIZSGÁLT KAPTÁR KLÓNJAINAK JELENTŐS RÉSZE EGYETLEN FELMENŐRE VEZETHETŐ VISSZA - EGY DOLGOZÓRA, AMI AZ ELMÚLT HARMINC ÉVBEN TÖBB MILLIÓSZOR "MÁSOLTA LE" MAGÁT.
A klónok mindegyike egészséges és termékeny volt, valamint a szaporodás során sikerrel akadályozták a rekombinációs folyamatot.
A klónok támadása
Benjamin Oldroyd, a Sydney-i Egyetem viselkedésgenetikusa szerint ezek a klónok meglehetősen önző viselkedést mutatnak - előfordul, hogy a kolónia királynőjének elhullásakor, a jövőbeni királynőket tartalmazó petéket egyszerűen kihajítják, és saját tojásaikat rakják a helyükre.
ILYEN TEKINTETBEN A KLÓNOK INKÁBB RÁKSEJTEKRE HASONLÍTANAK, AMIK KONTROLLÁLHATATLAN SZAPORODÁSUKKAL FELEMÉSZTIK A "SZERVEZETET", VAGYIS SAJÁT KOLÓNIÁJUKAT.
A foki mézelő méhek klónjainak másik csoportja azonban egészen más utat választ - a rivális afrikai síkvidéki mézelő méh (Apis mellifera scutella) fészkeit szállják meg.
KÉMIAI ANYAGOK KIBOCSÁTÁSÁVAL ARRA KÉNYSZERÍTIK AZ OTT DOLGOZÓKAT, HOGY SAJÁT IVADÉKAIK HELYETT AZ ELLENSÉG UTÓDAIT NEVELJÉK, ÉS EZZEL RÖVIDESEN A KOLÓNIA ÖSSZEOMLÁSÁT IDÉZIK ELŐ.
Becslések szerint a síkvidéki mézelő méh kolóniák 10 százaléka válik évente a parazita életmódot folytató klónok áldozatává.
(Phys.org/Live Science)
Fotó(Illusztráció): STVORECZ ADRIÁN
Origo