Ramush Haradinaj volt a Koszovói Felszabadítási Hadsereg nevű gerillaszervezet legmagasabb rangú megvádolt parancsnoka. A Nemzetközi Törvényszék viszont nem látta bizonyítottnak, hogy a hadsereg vezetőjeként részt vett volna több mint 300 szerb és albán meggyilkolásában. A koszovói miniszterelnököt hazájában a mai napig háborús hősnek tartják, Szerbiában viszont háborús bűnök vádjával elfogatóparancs van érvényben ellene.
A volt államfőt azzal vádolták, hogy az 1998-99-es harcok alatt, a Koszovói Felszabadítási Hadsereg parancsnokaként részt vett 300 szerb és a gerillahadsereghez nem lojális albán meggyilkolásában. A Nemzetközi Törvényszék szerint azonban a tanúvallomások nem bizonyítják, hogy a politikus tudott volna emberei által elkövetett bűntettekről.
– Ez az ítélet a leghosszabb és legkimerítőbb bűnügyi eljárása a nemzetközi büntetőjog történetében, teljes mértékben bizonyítja Haradinaj ártatlanságát – közölte Ben Emmerson védőügyvéd, hozzátéve: a leghalványabb kétséget is eloszlatja afelől, hogy háborús hős volt, és nem háborús bűnös.
– Ez egy történelmi döntés. A nemzetközi igazságszolgáltatás megerősítette, hogy erőfeszítéseink a felszabadításra, helyes volt. Megvédtük otthonunkat, népünket, és nagyon boldogok vagyunk, hogy Haradinaj, Brahimaj és Balaj urakat felmentették és hamarosan hazatérhetnek – fogalmazott a Szövetség Koszovó Jövőjéért elnöke, Besnik Tahiri.
A hágai törvényszék az első fokú eljárásban, 4 éve mentette fel a 37 vádpont alól Haradinajt. 2010-ben azonban megsemmisítették a döntést, arra hivatkozva, hogy a tanúkat megfélemlítették, és 6 pontban felújították a vádakat, amit most ejtettek.
„Hatalmas csapás”
A szerbeket lesújtotta az újabb hágai döntést – két hete a horvát Ante Gotovinát mentették fel a szerbekkel szembeni háborús bűnök alól.
– Ez az ítélet hatalmas csapás a nemzetközi jog és igazságszolgáltatás számára Koszovó esetében. Komoly akadályt jelent a megbékélés folyamatára nézve – nyilatkozta Milivoje Mihajlovic, a szerb kormányszóvivő.
A most felmentett volt koszovói kormányfő ellen Szerbiában elfogatóparancs van érvényben. Koszovó 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, azóta majdnem 100 ország kormánya már elismerte a lépést, a belgrádi azonban nincs köztük.