Az azonnali segélyből tűzoltó repülőgépeket küldenek majd az amazonasi esőerdő fölé. A hosszabb távú projekt pedig az erdőségek újratelepítését célozza, ezt majd az ENSZ Közgyűlésén fogják véglegesíteni szeptember végén, és Brazília hozzájárulására is szükség lesz.
Macron elmondta: az Egyesült Államok is támogatja a közös kezdeményezést, ő maga hosszú beszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnökkel az amazóniai erdőtüzekről. A francia elnök szerint Trump csupán azért nem vett részt a csúcstalálkozó biodiverzitással foglalkozó ülésén, mert éppen abban az időben kétoldalú találkozója volt.
A francia elnök figyelmeztetett: a bolygó "legfőbb tüdejének" elvesztése komoly gondot jelentene a világnak. Elmondta azt is, hogy a G7 csoport vezetői az afrikai kontinens hasonló támogatásáról is beszéltek.
Angela Merkel német kancellár arról beszélt újságírók előtt, hogy a biarritzi csúcstalálkozón nagy lépést tettek előre Irán ügyében.
Nagy előrelépés, hogy nemcsak ahhoz ragaszkodunk, hogy Irán ne tehessen szert atomfegyverre, hanem azt akarjuk, hogy a megoldást politikai eszközökkel érjük el - mondta Merkel.
A jelenlegi hangulat lehetővé teszi a tárgyalásokat, ráadásul az Egyesült Államokkal egyeztetve, és ez már rengetegnek számít - fogalmazott.
A német kancellár arról is beszélt, hogy Németország azt szeretné, ha az Európai Unió a lehető leggyorsabban kereskedelmi megállapodást tudna kötni az Egyesült Államokkal, hiszen mindkét fél jelentősen érdekelt a kereskedelmi kapcsolatok erősítésében.
Donald Trump azt mondta, "fair megállapodást" akar, amely mindenkinek megfelel. Úgy vélte, hogy az európaiak kemény tárgyalók, de tiszteli őket, csakúgy mint a kínaiakat.
Trump úgy nyilatkozott, hogy Angela Merkelt "rendkívül okos asszonynak" tartja, aki pontosan érti a dolgok helyét. Az amerikai elnök hozzátette, azt tervezi, hogy a közeljövőben Németországba látogat.
MTI