A menekülteket szállító Aquarius 2 földközi-tengeri mentőhajó jelenleg is a vízen van, fedélzetén 58 kimentett emberrel. De amint beérnek a következő kikötőbe, le kell vonniuk a panamai zászlót, és nem hajózhatnak ki újra. A közép-amerikai ország ugyanis visszavonta az Aquarius hajózási engedélyét, így egyetlen legális mentőhajó sem marad a líbiai partok közelében.
Matteo Salvini, a bevándorlás-ellenes olasz belügyminiszter korábban azzal vádolta a mentőhajókat üzemeltető civilszervezeteket, hogy gyakorlatilag tengeri taxiszolgálatként működnek az illegális bevándorlók számára.
Az Aquarius-t működtető alapítvány, az SOS Mediterranee szerint Panama az olasz kormány nyomására hozta meg a döntést a hajó engedélyének visszavonásáról. Salvini ezt tagadta, és úgy fogalmazott: nem hogy nem gyakorolt nyomást a panamai kormányra, azt sem tudja, mi az ország előhívószáma.
A mentőhajót sem Olaszország, sem Málta nem engedi kikötni, az Aquarius üzemeltetői ezért a francia kormányhoz fordultak.
„A tengerészeti szabályoknak megfelelően mindig azt kértük, hogy a legközelebbi kikötőnél tehessük partra az embereket. De most ünnepélyesen arra kérjük a francia hatóságokat, hogy kivételesen engedélyezzék, humanitárius gesztusként, hogy 58 embert Marseille-be vihessünk. Ez az egyetlen lehetőségünk” – mondta Frédéric Penard, a SOS Mediterranee műveleti igazgatója.
A francia kormány azonban nem engedi kikötni az Aquariust. „Tiszteletben kell tartanunk az európai szabályokat. Egy migránsokat szállító hajónak a legközelebbi európai kikötőbe kell mennie. Ez pedig nem Marseille. Nemet mondunk, mert koherens migrációs politikát akarunk. Szerintem Franciaország elég jelentős szerepet vállal, tavaly mintegy 100 ezer menedékkérőt fogadtunk be” – mondta Bruno Le Maire, francia pénzügyminiszter.
Marseille-re egyébként azért esett az SOS Mediterranee választása, mert az Aquariust működtető alapítványnak ott van a székhelye. A szervezet műveleti igazgatója szerint ez az egyetlen hely, ahol kezelni tudják a hajó új helyzetét.
Az Aquarius másik üzemeltetője, az Orvosok Határok Nélkül nevű szervezet közben egy videót tett közzé, amiből kiderül: a hajó a francia elutasítás ellenére is elindult Marseille felé.