2024. 11. 22. Péntek Cecília napja
Jelenleg a TV-ben:

Napindító

Következik:

Napindító 09:30

Külföld

Fordulat Merkel retorikájában: már aggasztja a földközi-tengeri helyzet

Nem szabad magára hagyni Görögországot, Olaszországot és Spanyolországot a Földközi-tengeren átívelő migrációs útvonalon hozzájuk érkező emberekkel - jelentette ki Angela Merkel német kancellár pénteken Chemnitzben.

  • Fordulat Merkel retorikájában: már aggasztja a földközi-tengeri helyzet

A Neue Presse című lap fórumán kiemelte: Európa közepén fekvő országként sokáig Németország is úgy látta, hogy a  Földközi-tengeren az Európai Unióba érkezők ügye nem tartozik ránk

Ez egészen addig tartott, amíg Orbán Viktor Magyarországon nem készült el a kerítésével, és az emberek a balkáni útvonalon eljöttek Németországba

Egyébként Orbán Viktor, aki azt mondja, hogy egyetlen menekültet sem fogadok be, annak idején megkérdezte Werner Faymann osztrák kancellárt, ő pedig engem, hogy tudunk-e segíteni Magyarországnak - mondta Angela Merkel.

Megjegyezte: nehéz jó Európát építeni úgy, ha azt mondjuk, hogy peched van, ha a Földközi-tengernél fekszik az országod, és nem foglalkozom veled

Hangsúlyozta: a Németországba érkezettek befogadása emberileg helyes volt, de azóta azon dolgozom, hogy tovább csökkentsük az illegálisan hozzánk érkezők számát". Hozzátette, hogy az "illegális migránsok" számának csökkentése mellett legális utakat kell találni a bevándorláshoz

Az ENSZ globális migrációs csomagjáról elmondta, hogy az európai országok két éven keresztül a legnagyobb egyetértésben tárgyaltak a tervezett megállapodásról, de egyszer csak elkezdtek hazugságok és téves információk terjedni róla, ami félelmet okozott. Ennek a folyamatnak nem szabad utat engedni, nem lehet megengedni, hogy azok határozzák meg a napirendet, akik gyűlöletet terjesztenek és uszítanak.

Mint mondta, a viták miatt ismételten tüzetesen tanulmányozta a tervezett megállapodást, és az a meggyőződése, hogy hazájának csatlakoznia kell hozzá.

Németországnak a migrációban különösen érintett országként elemi érdeke a körülmények javítása máshol, hogy az emberek ne azt mondják, hogy mind el kell mennünk Németországba, az ENSZ tervezett megállapodása pedig éppen erről, a körülmények javításáról szól - fejtette ki Angela Merkel.

Hangsúlyozta, hogy a csomag nem érinti a csatlakozó országok nemzeti szuverenitását, és céljai kiemelten fontosak Németország számára. A csatlakozó országok ugyanis vállalják, hogy küzdenek az illegális migráció ellen, megvédik a határaikat, állampolgáraikat ellátják biometrikus adatokat tartalmazó személyi iratokkal és betartják a nemzetközi humanitárius jogi előírásokat - sorolta.

A kancellár egy augusztus 26-n történt halálos késeléssel összefüggésben látogatott el Chemnitzbe. Az áldozat egy német állampolgár, az emberöléssel Németországba menedékkérőként érkezett embereket gyanúsítanak. Az eset demonstrációk sorozatához vezetett. A késelés napján tartott első, nem bejelentett tüntetésen és egy nappal később egy bejelentett demonstráción számos erőszakos bűncselekmény történt, amelyeket a német nyilvánosságban az elkövetők idegenellenességének és szélsőjobboldali, jobboldali radikális nézeteinek tulajdonítanak.

Angela Merkel számos programon vett részt pénteki látogatásán. Megbeszélést folytatott a város polgármesterével, a tartomány miniszterelnökével, megtekintette egy országosan is ismert kosárlabda egyesület, a Chemnitz 99 egy edzését. A Neue Presse fórumán olvasókkal beszélgetett. Elmondta, hogy azért nem látogatott el a városba korábban, mert tudja, hogy személye és politikája polarizál, megosztja az embereket, és nem akarta jelenlétével tovább fokozni az indulatokat.

Hangsúlyozta, hogy megérti a közbiztonsággal kapcsolatos aggodalmakat, de ezek az érzelmek senkit sem hatalmaznak fel arra, hogy bűncselekményeket kövessen el szélsőjobboldali tüntetéseken.

A kérdések legnagyobb csoportja a migrációra - menekültügyre, bevándorlásra - és a társadalmi integrációra vonatkozott. A kancellár megerősítette azt az álláspontját, miszerint a multikulti megbukott, vagyis nem élhetnek kultúrák egymással párhuzamosan egy országban, hanem szükség van egy közös értékrendre.

Az iszlámmal kapcsolatban kijelentette: az iszlám egy vallás, amely toleranciára kötelez, és a helyi törvények betartására, ha az ember egy másik országban van. Éppen ez az, amit a német állam elvár mindenkitől, nálunk vallásszabadság van, de az is a feladatunk, hogy gondoskodjunk a békés együttélésről, ezért mindenkinek követnie kell a törvényeket, meg kell tanulnia a nyelvet és részt kell vennie a társadalom életében – mondta Angela Merkel.

A rendezvény közben több százan tüntettek a kancellár ellen Chemnitzben. A Pro Chemnitz és az Európai Hazafiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű, a német nyilvánosságban szélsőjobboldaliként számon tartott mozgalmak megmozdulásával szemben ellentüntetést tartott a Nácimentes Chemnitzért Szövetség (Bündnis Chemnitz Nazifrei) nevű szerveződés. A demonstrációk számottevő rendbontás nélkül értek véget.

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!