Heves esőzés, erőszakos tüntetések, és ebolajárvány – többek között ezek előzték meg a Kongói Demokratikus Köztársaság elnökválasztását. Joseph Kaliba elnök 2001-ben vette át a hatalmat apjától. Az alkotmány szerint 2016-ban már vissza kellett volna vonulnia, ám a szavazást elhalasztották. Ez lehetne pedig az első békés hatalomátadás az ország 1960-as függetlenné válása óta. A feszültséget azonban növeli a szavazóállomások felkészületlensége, több helyen késve, vagy egyáltalán nem nyitottak ki a fülkék.
Az elmúlt hetekben nagy port kavart az országban, hogy a kormány mintegy másfél millió állampolgárt kizárt a szavazásból. A 20 éve hatalmon lévő elnök azonban leszögezte, a mostani elnökválasztás szabad és tisztességes.
„Nincsenek aggályaim. Az egyetlen félelmem, hogy az erős esőzés miatt valószínűleg alacsony lesz a választási részvétel, de remélhetőleg az égbolt kitisztul, és eljönnek a szavazók. Az világos, hogy a voksolás szabad és tisztességes” – hangoztatta Joseph Kabila elnök.
A választások tisztaságát nemzetközi szervezetek képviselői is figyelemmel kísérik, ám az európai és amerikai tisztviselőket nem hívták meg a felügyelőbizottságokba. A voksolás előtt három nappal a közép-afrikai állam kiutasította az Európai Unió nagykövetét, válaszul a kongóiak ellen két évvel ezelőtt kiszabott EU-s szankciók megújítására.
„Szemben azzal, amit az Európai Tanács gondol, ezek a szankciók nemzetközi jogba ütköznek, és az érintettek alapvető jogait ássák alá. Annak érdekében, hogy a két fél történelmi kapcsolatát megőrizzük, több alkalommal fordultam az Európai Unióhoz, hogy oldják fel a vitás szankciókat, vagy legalább függesszék fel azokat a kongói választásokig” – nyilatkozta Leonard She Okitundu külügyminiszter.
Vasárnapi imájában a pápa is a kongói emberek békéjéért imádkozott: „Imádkozzunk együtt a Kongói Demokratikus Köztársaság polgáraiért, akik erőszaktól és az ebolajárványtól szenvednek. Remélem, mindenki elkötelezett a béke fenntartásában, ami a választások szabályos és békés lefolytatásához szükséges” – fogalmazott Ferenc pápa.
A kongóiak 21 jelöltre adhatják le voksaikat, közülük két ellenzéki és egy kormánypárti tisztviselő kapta a legnagyobb támogatottságot az októberi közvélemény-kutatásokon. Elemzők szerint, amennyiben a kormánypárt jelöltje nyer, az Kabila bábja lesz, és továbbra is a leköszönő elnök fogja irányítani a szálakat.