Az argentin peso szerdán 6 százalékot vesztett értékéből, és ezzel az idei zuhanás elérte mélypontját. A jegybank a dollártartalékaihoz nyúlt, az állam elment a falig, belső forrásból már nem lehetett fenntartani a pénzügyi stabilitást. Az elnök ezért kényszerű bejelentést tett.
„Hivatalosan is bejelentem, hogy megállapodtunk a Nemzetközi Valutaalappal, hogy felgyorsítjuk a hitelhez való hozzájutásunkat, amely garanciát nyújt pénzügyi kötelezettségvállalásaink betartására. Ezzel szeretnénk a piacok bizalmatlanságát eloszlatni” – mondta Mauricio Macri.
Az argentin kormány még júniusban egy 50 milliárd dolláros készenléti hitelről kötött megállapodást az IMF-fel, egyfajta biztonsági hálóként. Hiába jelentett be a kormány egy 2 milliárd dolláros megszorító csomagot, augusztus végére az infláció elszabadulása és a romló növekedési adatok miatt a hitel lehívása elkerülhetetlenné vált. A befektetők megnyugtatása azonban ezzel sem sikerült maradéktalanul.
„A piacok nem bíznak a kormányban, és legfőképpen a pénzügyi tárca szakértelmében. Ha a pénzügyminiszter és a jegybank elnöke nem mond le azonnal, akkor szerintem egyre nagyobb lesz a baj, mert nem az intézkedésekkel van a fő probléma, hanem hogy a vezetők elvesztették a piacok bizalmát” – véli egy piaci elemző.
A 2015-ben hatalomra került Mauricio Macri nehéz gazdasági örökséget kapott elődeitől, a jövő évi választások előtt a válságkezelés sikertelensége miatt az ő népszerűsége is visszaesett. Az argentinok joggal félnek a jövőtől, és nem véletlen, hogy az IMF szó hallatán a szakszervezetek szeptember 25-ére általános sztrájkot hirdettek. 2001-ben ugyanis, mikor az ország gazdasága összeomlott, az állam csődbe jutott, az IMF diktálta megszorításokban pedig milliók vesztették el megtakarításaikat.