Guaidó a nemzetgyűlésnek, vagyis a parlamentnek az elnöke, amelyben - a venezuelai intézmények közül egyedül - az ellenzék van többségben. Éppen emiatt a legfelsőbb bíróság - amelyet az ellenzék a Nicolás Maduro hivatalos államfő vezette kormány utasításai végrehajtójának tekint - közölte, hogy Guaidó mentelmi joga felfüggesztésének jogát a párhuzamos intézmény, az alkotmányozó gyűlés vezetőjének hatáskörébe utalta. A testület azzal indokolta indítványát, hogy Guaidó megszegte a korábban rá kiszabott tilalmat az ország elhagyására.
Guaidó február végétől március elejéig Kolumbiában, Brazíliában, Paraguayban, Argentínában és Ecuadorban járt. Ezek az országok támogatják a venezuelai hatalomváltást.
A közigazgatás átláthatóságáért felelős venezuelai hivatal csütörtökön korrupció gyanúja miatt 15 évre eltiltotta Guaidót mindenféle közhivatal viselésétől. A hivatal elnöke akkor azt mondta: feltételezéseik szerint Guaidó adatokat "titkolt el vagy hamisított meg vagyonnyilatkozatában, egyúttal jogosulatlanul jutott pénzhez nemzetközi és nemzeti szervezetektől". Az ellenzéki vezető "bohózatnak" nevezte az eltiltásáról szóló bejelentést, és kijelentette, hogy ez a hivatal nem is létezik, mert azt csak a parlament nevezheti ki, nem pedig az alkotmányozó gyűlés.
Guaidó hétfőn felszólította támogatóit, hogy folytassák utcai tiltakozásukat az áramszünetek és a vízhiány miatt, mert szerinte Maduro politikai tőkeként használja az áramellátás gyakori szüneteltetését. Maduro hétfőn bejelentette az áramszolgáltatás harmincnapos korlátozását.
(portfolio.hu)