Több ezer, az Egyesült Államokba igyekvő hondurasi migráns még pénteken áttörte a guatemalai határt. A karaván több száz tagjával össze is csaptak a guatemalai biztonsági erők. Noha a határ közelében lévő El Florido város hatóságai eleinte még azt mondták, a körülbelül 4500 fős tömegben sok a nő és a gyerek, ezért nem alkalmaznak erőszakot velük szemben, szombatra úgy határozott az ország vezetése, hogy semmiképpen nem engedi tovább a tömeget. Ráadásul a guatemalai bevándorlási hivatal kiadott egy olyan figyelmeztetést, miszerint
egy újabb, csaknem háromezer emberből álló csoport is elindult Hondurasból.
Egy jelentés szerint már ez a csoport is átjutott a határon, a guatemalai biztonsági erők Vado Hondo határfalunál összecsaptak közülük több százzal. Egy másik jelentés arról szól, hogy csak egy kisebb csoport jutott át, mintegy ezer embert visszatoloncoltak a határon, sokakat pedig őrizetbe vettek a hatóságok. Akik átjutottak, a hírek szerint tovább menetelnek Mexikó felé.
Azonban Mexikó sem fogadja tárt karokkal őket,
mivel még érvényben van az USA-val kötött migrációs megállapodás. A karaván nagy valószínűséggel tovább fog forgácsolódni. Mexikónak egyébként a szabályozott bevándorlás nincs ellenére, csak az engedély nélküli belépéseknek venné elejét. Még tegnap este
a mexikói külügyminisztérium nyomatékosan felszólította a helyi hatóságokat az áradat megfékezésére, már csak a Covid–19 terjedésének megakadályozása érdekében is.
A szaktárca dicsérte a guatemalai rendőrség tettrekészségét, ugyanakkor felszólította Hondurast, hogy ne engedje ki a migránsait.
Idén ez az első közép-amerikai migránskaraván, amely elindult az Egyesült Államok felé, és feltehetőleg amiatt, hogy reménykednek a majdani új amerikai kormány engedékenyebb hozzáállásában a bevándorlás ügyében. A szerdán beiktatandó Joe Biden azt ígérte, amint hivatalba kerül, azonnal rendezi a bevándorlók helyzetét, állampolgárságot adva 11 millió, jelenleg az USA-ban illegálisan élő idegennek.
A Pueblo Sin Fronteras, Soros György milliárdos által finanszírozott, migránskaravánokat szervező aktivista szervezet felszólította a leendő Biden-adminisztrációt, hogy váltsa be az ügyben tett ígéretét, és hasson oda, hogy Mexikó és a közép-amerikai államok olyan bevándorlási politikát folytassanak, amely tiszteletben tartja és támogatja a népesség szabad mozgásához fűződő emberi jogait.
Sajtóhírek szerint jóllehet Joe Biden megválasztott elnök az elődjénél humánusabb megközelítést ígért, az Egyesült Államok és Honduras között fekvő országok – Guatemala és Mexikó – kormányai fenn szeretnék tartani szigorú határvédelmi intézkedéseiket. Ez valószínűleg Washingtonnak sem lesz ellenére, minthogy
Biden egyes tanácsadói név nélkül nyilatkozva aggodalmukat fejezték ki a bevándorlási hullám esetleges erősödése miatt.
Guatemala és Honduras – Salvadorral együtt – Közép-Amerika úgynevezett északi háromszögében található. A régiót az erőszak által leginkább sújtott térségek között tartják számon a világon. A helyzetet tovább rontja a koronavírus-járvány és a tavaly novemberi hurrikánok pusztítása. Nemzetközi szervezetek szerint a három országból évente átlagosan legalább félmillió ember emigrál illegálisan az Egyesült Államokba.
Források: MTI, REUTERS, RT.COM
Kapcsolódó anyagok:
Letartóztattak egy fegyveres férfit a washingtoni Capitoliumnál