Kossuth Lajos mellett kapott helyett Václav Havel, a bársonyos forradalom vezetője, Csehszlovákia utolsó és Csehország első elnöke. A Capitoliumban felállított szobrot az amerikai képviselőház elnöke és ellenzéki vezetője, valamint a cseh miniszterelnök leplezte le. „Ez egy költői és paradox tisztelgés egy ember előtt, aki saját bevallása szerint paradox életet élt. Havel író volt, aki az igazság fegyverével harcolt: ez volt az egyetlen dolog, amire a kommunistáknak nem volt válaszuk” – mondta John Boehner, a Képviselőház vezetője.
A rendezvényen a ZZ Top frontembere egy Hável arcképével díszített gitáron játszotta el az alkalomra áthangolt szerzeményeket, amelyekben Havelt méltatta. „Havel sok bátor és figyelemreméltó cselekményt hajtott végre, miközben csodálattal adózott az amerikai blues, dzsessz és popzene iránt” – mondta Billy Gibbons.
A szoboravatási ünnepségen felszólalt a jelenlegi cseh miniszterelnök is. „Ennek a szobornak a leleplezésével nemcsak Vacláv Havel, hanem mindazok előtt tisztelgünk, akikről ő illő módon szólva azt írta, hogy az elnyomással dacolva küzdöttek a szabadságért, a raboskodást, a szenvedést és a halálos veszélyt is vállalva” – fogalmazott Bohuslav Sobotka.
A szónokok egyike úgy fogalmazott, hogy Vacláv Havel csodálta az Egyesült Államokat, és az Egyesült Államok csodálta Vacláv Havelt. Csehszlovák elnökként egyébként Vacláv Havel az amerikai kongresszusban egykor arról beszélt, hogy hazáját mennyire lekötelezte Woodrow Wilson amerikai elnök, aki 1918-ban támogatta a nagyhatalmak azon határozatát, hogy az Osztrák–Magyar Monarchiából való kivágással megalapítsák Csehszlovákiát.