Klímaválság, európai uniós versenyképesség és a mesterséges intelligencia.
Globális gazdasági kihívásokból 2025-ben sem lesz hiány. A klímaválság már az elmúlt években is rendkívül nehéz helyzetbe hozta a mezőgazdasági termelőket. Elsősorban a kávét lehetne kiemelni, amelynek a szárazság és az aszályok miatt az egekbe szökött az ára. Hasonló a helyzet a kakaóval, ami miatt a csokoládé drágult meg rendkívüli módon. Az El Nino időjárási jelenség ugyan már véget ért, de helyét átvette a La Nina. Az előbbi a csendes-óceáni áramlatok felmelegedését hozta magával, az utóbbi pedig ennek ellenkezőjét, az áramlatok lehűlését.
A mesterséges intelligencia lehet a globális gazdasági kihívások lekritikusabb pontja
2024 a mesterségesintelligencia- (MI) cégek szárnyalásáról szólt. A ChatGPT megmutatta, hogy a technológia ma már mire képes, a trendre pedig több más cég is rávetette magát. A befektetések ömleni kezdtek az MI-hez köthető tech óriásokhoz, azonban egyes közgazdászok szerint ez egy hatalmas lufi lehet.
Azonban a mesterséges intelligencia körüli őrületet hűteni kezdte a Glasgowi Egyetem kutatóinak tanulmánya, amely a A ChatGPT egy baromság címet kapta. A publikáció szerint a ChatGPT és a hozzá hasonló MI-k alapvetően hibásak. Az állítások alátámasztására az úgynevezett hallucinációkat hozták fel. Ezzel a szóval jelölik azt a jelenséget, amikor egy mesterséges intelligencia nem tud egy kérdést megválaszolni, ezért kvázi kitalál egy a valóságtól teljesen elrugaszkodott választ. Ezek a hallucinációk olyan kritikus pontok az MI-ben, amelyek lehetetlenné teszik, hogy a technológia valóban aktív résztvevője legyen egy vállalati életnek. Közgazdászok úgy látják, hogy a mesterséges intelligencia szerepe a gazdaságban sokkal kisebb lesz, mint ahogy azt a nagy tech cégek ígérik.
Forrás: Világgazdaság.hu
Fotó: Canva