A július 7-re tervezett fellépés elleni tervet az osztrák hatóságok derítették fel, majd letartóztattak két fiatalt, akik közül az egyik az Iszlám Államnak tett hűségesküt, és öngyilkos merényletet szándékozott végrehajtani a koncert helyszínén – számol be az Euractiv.
Ez az eset a lap szerint egy szélesebb európai jelenség kortünete, mivel egyre több fiatal radikalizálódik az interneten, különösen a közösségi média platformjain keresztül. Peter Neumann, a King’s College London biztonsági szakértője rámutatott arra, hogy
az elmúlt tíz hónapban drámaian megnőtt a dzsihadista tervek és támadások száma, és az elkövetők kétharmada tinédzser volt, akiket a közösségi médián keresztül radikalizáltak.
Az esetek közti párhuzamok aggasztóak: a közösségi média, különösen
a TikTok és az olyan titkosított chat szolgáltatások, mint a Telegram, lehetőséget nyújtanak a radikalizálódásra és a hálózatok kiépítésére.
Bár a TikTok közösségi irányelvei tiltják az erőszakos szélsőséges tartalmak támogatását, a fiatal felhasználók kiszolgáltatottak az algoritmusok által előállított tartalmaknak.
Az európai hatóságok régóta figyelmeztetnek a közösségi média által generált tinédzser terrorfenyegetésre. A 2024-es labdarúgó Európa-bajnokság kapcsán Észak-Rajna-Vesztfália belügyminisztere kiemelte, hogy
a legutóbbi terrorista támadások elkövetőinek többsége 14-16 éves volt.
A teljes cikket a Mandiner.hu-n olvashatják.