A roma holokauszt 75. évfordulója alkalmából kiadott közleményében az Európa Tanács arra emlékeztetett, hogy Európában a szélsőséges mozgalmak és pártok erősödése miatt a romák továbbra is kirekesztésnek, rasszizmusnak és hátrányos megkülönböztetésnek vannak kitéve. A tagországoknak ezért politikai prioritássá kell emelniük a romák társadalmi integrációjáért folyó küzdelmet.
"A roma holokauszt szörnyűségei történelmünk tagadhatatlan részét képezik, Európa ugyanakkor hosszú időn keresztül elfordult ettől. Kötelességünk véget vetni az évtizedek óta tartó hallgatásnak, és életben tartani az emlékezést" - fogalmazott Thorbjorn Jagland az Európa Tanács főtitkára.
Augusztus 2. a roma holokauszt emléknapja, amelyet 1972 óta tartanak meg a Cigány Világszövetség párizsi kongresszusának határozata alapján arra emlékezve, hogy 1944. augusztus 2-áról 3-ára virradóan több mint háromezer cigányt gyilkoltak meg az auschwitzi haláltáborban.
A nácik a megszállt európai országokban eltérő módon és mértékben, de mindenhol üldözték a romákat. Becslések szerint a roma holokausz során a kétmilliós európai cigányság 10-30 százalékát gyilkolták meg.
Magyarországon 1943-tól hurcoltak cigányokat kényszermunkára, majd az 1944. márciusi német megszállás után legalább harminc gettót és munkatábort hoztak létre, ahol több tízezer romát dolgoztattak embertelen körülmények között. A történészek ötezer és hetvenezer közé teszik azoknak a magyarországi romáknak a számát, akik a koncentrációs táborokban vesztették életüket. E napon Auschwitz-Birkenauban, a haláltábor területén koszorúzást tartanak az áldozatok emlékére.
MTI