A világon negyedik államként Spanyolországban átlépte az ezret a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma. A madridi kormány további szigorítást vezetett be a járvány megfékezése érdekében: elrendelte az összes, nagyjából 12 és félezer szálloda bezárását. Van olyan madridi hotel, amelyet ideiglenes kórházzá alakítottak.
Az országban a hét vége óta szükségállapot van érvényben. Az állam egész területén felfüggesztették az oktatást, nem rendezhetnek egyetlen sport- és kulturális rendezvényt sem, továbbá elrendelték a vendéglátóhelyek bezárását is.
Az első spanyol beteget január 31-én azonosították, mostanra viszont már 20 ezerre nőtt a fertőzöttek száma.
Drónokkal ellenőrzik a hatóságok Nizzában, hogy az emberek betartják-e a kijárási tilalmat. A mindig nyüzsgő nizzai corsot is lezárták. A szigorra azért van szükség, mert a fertőzöttek száma négy nap alatt 11 ezerre emelkedett Franciaországban. Az elnök arról beszélt, hogy ez még csak a kezdet.
"Még csak a krízis kezdetén vagyunk, erre már a hét elején emlékeztettem az embereket. Intézkedéseket hoztunk, hogy az első fertőzési hullámot enyhítsük. Még ha a fertőzés elején vagyunk is, akkor is fenn kell tartani a reakcióképességünket." - mondta Emmanuel Macron.
A franciák kedd óta csak igazolással és halaszthatatlan ügyben hagyhatják el a lakhelyüket.
Németországban is egyre több tartomány lakosságát fenyegeti kijárási tilalom, mert nem tartják be a közösségi távolságtartás szabályait. Elsőként Bajorországban péntek éjféltől vezetik be a kijárási korlátozásokat, egyelőre két hétig.
Ami a személyek szabad mozgását illeti, a mottó az, hogy maradjon otthon! hacsak nem kell munkába menni, vagy felülvizsgálatra. Azt is mondjuk, hogy nem fogjuk lezárni Bajorországot, a friss levegő jó és segíthet. De - és ez fontos, természetesen sportolni vagy sétálni lehet, ez Ausztriában is lehetséges, de csak egyedül vagy a családdal, vagy kutyát sétáltatni. A csoportok, partyk, összejövetelek nem lehetségesek - mondta a bajor miniszterelnök.
Portugáliában is a részleges lezárásról döntöttek. 15 napig zárva tartanak a nem létfontosságú üzletek. Az éttermek csak házhoz szállítást vállalhatnak, helyben nem szolgálhatják ki a vendégeket.
Szerbia már saját állampolgárait sem engedi be a határain és várhatóan tovább szigorítják a kijárási tilalmat az országban. Amely értelmében már most is tilos este nyolc és hajnali 5 óra között az utcán tartózkodni, a 65 éven felüliek pedig egyáltalán nem mehetnek ki.
A balkáni országban beszüntették a helyközi vonat- és autóbuszjáratokat is.
Szlovénia egész területére is kijárási korlátozásokat jelentett be a kormány. Az országban hétfőtől állították le a tömegközlekedést, keddtől lezárták a repülőtereket, csütörtöktől pedig betiltották az összejöveteleket is.
Horvátországban csütörtöktől részleges boltzár lépett életbe, betiltották a nyilvános rendezvényeket és lezárták a határokat a külföldiek előtt. A horvát kormányfő rendkívüli televíziós beszédében megértésre és szolidaritásra szólította fel a lakosságot.
HírTV